2012.09.12
IAR/KE/łp/OK
IAR/KE/łp/OK

12.09.2012 (IAR) - Unia Europejska musi iść w kierunku federacji państw narodowych - mówił szef Komisji Europejskiej w europarlamencie. Jose Barroso przedstawił raport o stanie Unii Europejskiej.

Barroso stwierdził, że obecna Unia musi ewoluować, a kraje członkowskie powinny "podzielić się swoją suwerennością w taki sposób, by każde państwo i każdy obywatel mieli lepsze możliwości kierowania swoim losem". Barroso uznał, że faderacja, "Narody Zjednoczone Europy" jest potrzebna, bo - jak mówił - "w czasach niepokojów błędem jest zostawiać społeczeństwa ruchom nacjonalistycznym i populistycznym. Dodał, że utworzenie federacji wymaga nowego traktatu.

Barroso przekonywał też, że nowy unijny budżet musi postawić na inwestycje, bo jest narzędziem pobudzającym wzrost gospodarczy. Dodał, że wszystkie kraje muszą zdecydowanie poprzeć nową perspektywę finansową do 2020 roku, która skupi się na inwestycjach i daniu impulsu do wzrostu, wzmacnianiu jednolitego rynku. Dodał, że przyjęcie budżetu będzie testem na wiarygodność krajów członkowskich. "Chciałbym widzieć, że te same kraje, które mówią o wzroście gospodarczym, wesprą budżet, ten wzrost wspierający na poziomie europejskim." - powiedział szef KE.

Barroso podkreślił, że przedstawia "Decydujące Porozumienie dla Europy" zmierzające do utrzymania z jednej strony europejskiego modelu socjalnego, a z drugiej - wzmocnienia wzrostu: "To umowa, która łączy zapotrzebowanie na utrzymanie społecznej gospodarki rynkowej oraz na jej reformę. Będzie czynnikiem stabilizacyjnym dla unii monetarnej, zapewni stabilny wzrost gospodarczy i konkurencyjność. " - mówił Barroso.

Podkreślił, że Europa musi kontynuować działania na rzecz niezależności energetycznej, lepiej wykorzystywać zasoby naturalne, wzmacniać przedsiębiorczość, zwiększyć ambicje w takich dziedzinach jak edukacja i nauka. Dodał, że Europie potrzebna jest też polityka przemysłowa.

 

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco