O mnie
Kiedy pytają mnie dziennikarze, kim jestem, odpowiadam, że jestem mężem i ojcem, bo rodzina jest dla mnie bardzo ważna. Tak samo ważna jest dla mnie służba publiczna. Jestem gdańszczaninem, Polakiem i Europejczykiem. Dlatego też poświęciłem się polityce i służbie na rzecz mojego regionu.
Kim jest Jarosław Wałęsa jako europoseł?
Działam jako przedstawiciel Pomorza i Polski W Parlamencie Europejskim od dwóch kadencji. W pierwszej w 2009 roku rozpocząłem prace w Komisji Rybołówstwa. To bliska nam, Pomorzanom, tematyka. Uznałem, że w ten sposób mogę reprezentować wielu rybaków – ludzi morza. Ta dziedzina naszej gospodarki jest bardzo ważna. Dzięki uczestnictwu w tych pracach mogłem m.in. mieć wpływ na Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2012-2027.
Jestem też zastępcą koordynatora w Komisji Petycji – tam spotykam się ze sprawami, których nie można było rozwiązać na inne dostępne sposoby. Wśród wielu petycji i często poruszających historii były również petycje z Polski. W tej komisji działam od dwóch kadencji.
Ważną moją działalnością w obu kadencjach była Komisja Handlu Międzynarodowego. Tam między innymi zajmowałem się opiniowaniem udzielenia pomocy finansowej Ukrainie. Chciałem, aby była ona udzielona sprawiedliwie, po spełnieniu określonych warunków. Ważne, żeby pomagając krajom spoza Unii, nie zaszkodzić naszym interesom. Prowadziłem więc również rozmowy chroniące ważne dla rolników i przemysłu unijnego produkty.
Unia Europejska to nie tylko sprawy wewnątrz naszego kontynentu. Swoje doświadczenie z prac w komisjach przekładam na działalność w Delegacji do spraw z Japonią, a od 2014 roku w Delegacji do spraw stosunków z państwami Ameryki Środkowej oraz Delegacji do Euro-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Staram się możliwie najlepiej i godnie reprezentować Polskę w tych relacjach i zwracać uwagę na nasz potencjał przedsiębiorczy i handlowy.
Moja praca została doceniona przez niezależny portal VoteWatch Europe. Uznano mnie za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych Posłów do PE, a także jednego z pięciu posłów kształtujących politykę handlową w Unii Europejskiej.
Kim jest rodzina Jarosława Wałęsy?
Rodzina reprezentuje dla mnie najważniejsze wartości. Mam cudowną, kochającą żonę Ewelinę, z którą przeszliśmy trudną drogę związaną m.in. z moim zdrowiem czy zdrowiem niespełna rocznej córeczki Lei. Jestem jednak przede wszystkim dumnym ojcem – mój syn, pięcioletni Wiktor, jest bardzo podobny do żony, Lea przypomina bardziej mnie. Wszyscy razem spędzamy każdą wolną chwilę. Bardzo lubimy chodzić na wspólne spacery, oglądamy dobre filmy. A ja podziwiam gdańską architekturę. Może jestem idealistą, ale rodzina to dla mnie źródło siły. Dzięki niej chcę działać dla innych. Wiem, że mi kibicują i mnie wspierają.
Wywodzę się też z rodziny człowieka legendy, czyli Lecha Wałęsy. Mój tato zmienił Polskę, może dlatego jestem idealistą. Wierzę, że można się dogadać. Że można coś zmienić, nawet bardzo dużego, jeśli wspólnie się rozmawia. Tym kieruję się w działalności w Parlamencie. Mam poczucie, że dzięki rzetelnej pracy jestem Jarosławem Wałęsą, kimś więcej niż synem Lecha.
Jak Jarosław Wałęsa został politykiem?
Trzeba zacząć od tego, że uczyłem się najpierw w Gdańsku (m.in. w V Liceum Ogólnokształcącym) i od wczesnych lat udzielałem się w organizacjach młodzieżowych i w sporcie. W styczniu 1995 roku wyjechałem do Stanów Zjednoczonych. Tam skończyłem szkołę średnią (Glastonbury High School w Connecticut) i potem studiowałem politologię na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Massachusetts, a potem jeszcze ukończyłem studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim.
Swoją pracę zawodową zaczynałem jako… analityk w firmie komputerowej MediaMap (2001 r.). Potem pracowałem na rzecz Instytutu Hudsona. Tam zajmowałem się współpracą ze szkołami wyższymi, analizami mediów i działań lokalnych władz. Wstępem do polityki była praca od grudnia 2002 roku w gdańskim Biurze Lecha Wałęsy. W 2005 roku zostałem posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej.. W 2007 roku ponownie otrzymałem mandat poselski. Poznałem więc politykę od strony teorii i praktyki. Dzisiaj wykorzystuję wszystkie doświadczenia. I wyciągam naukę z porażek oraz zwycięstw.
Kogo reprezentuje Jarosław Wałęsa?
Bliskie są mi wartości wspólne z moim macierzystym klubem Platformą Obywatelską. Jednak cieszę się, że moją rzetelną pracę doceniają również posłowie reprezentujący inne opcje polityczne. Reprezentuję więc każdego, komu bliska jest troska o rolę i interesy Polski w Unii Europejskiej. Oczywiście, najważniejsze miejsce zajmują mieszkańcy Gdańska i Pomorza.