2016.11.18

Tematy obrad

Nagroda filmowa LUX: zwycięzca 10. edycji zostanie ogłoszony w Strasburgu

Zwycięzca 10. edycji nagrody filmowej Lux zostaną ogłoszone przez przewodniczącego Parlamentu Martina Schulza podczas ceremonii w Strasburgu w środę 23 listopada. Tegoroczni finaliści to "Z otwartymi oczami” Leyli Bouzid ("Á peine j’ouvre les yeux" - Francja, Tunezja, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie), “Nazywam się Cukinia” Claude’a Barras (Ma Vie de Courgette - Szwajcaria, Francja) i “Toni Erdmann” Mareny Ade (Niemcy, Austria, Rumunia).(Przeczytaj więcej)

Posłowie wezwą państwa UE do wzmocnienia współpracy obronnej

Pierwszym krokiem na rzecz wspólnej polityki obronnej powinno być wzmocnienie współpracy między armiami państw członkowskich w ramach Unii Europejskiej, uważają posłowie. Zwracają uwagę na pogorszenie stanu bezpieczeństwa wewnętrznego i w sąsiedztwie Europy. Postulują przeznaczenie 2% PKB wydatków na obronę, stworzenie sił międzynarodowych i unijnego dowództwa operacyjnego. Debata w tej sprawie jest zaplanowana na poniedziałek, głosowanie odbędzie się we wtorek.(Przeczytaj więcej)

Jak przeciwdziałać propagandzie Rosji i „państwa islamskiego”?

Rząd rosyjski i islamistyczne organizacje terrorystyczne prowadzą wojnę informacyjną, której celem jest zakwestionowanie wartości demokratycznych i doprowadzenie do rozłamu w Europie. Promują przemoc, stosują szereg narzędzi takich jak pseudoagencje informacyjne i internetowy trolling. Taka ocena sytuacji zawarta jest w projekcie rezolucji, który będzie dyskutowany we wtorek i głosowany w środę. (Przeczytaj więcej)

Nowe ograniczenia dla zanieczyszczeń powietrza

Plany dotyczące ambitniejszych ograniczeń krajowych emisji głównych zanieczyszczeń do 2030 roku, włączając w to tlenki azotu oraz dwutlenek siarki, zostaną poddane pod głosowanie plenarne w środę. Ograniczenia zostały już nieformalnie uzgodnione z Holenderską Prezydencją w Radzie. Zanieczyszczenia powietrza powodują około 400 000 przedwczesnych zgonów rocznie, w UE. (Przeczytaj więcej)

Przyszłość relacji Turcja-UE

Rozmowy akcesyjne z Turcją powinny zostać zamrożone, według tego, co najpewniej powiedzą posłowie podczas debaty z szefową polityki zagranicznej UE Federicą Mogherini, we wtorek popołudniu i w rezolucji, głosowanej w czwartek. Cztery miesiące po próbie zamachu stanu w Turcji, 15 lipca, antydemokratyczne zmiany negatywnie wpływają na relacje UE-Turcja. (Przeczytaj więcej)

Głosowanie na temat przyszłych relacji UE-Białoruś

W czwartek posłowie ocenią, w jaki sposób ostatnie zmiany na Białorusi powinny wpłynąć na jej relacje z UE. Na Białorusi wypuszczono więźniów politycznych, a w wyniku wyborów we wrześniu, do białoruskiego parlamentu, w którym zasiada 110 posłów, pierwszy raz od 1996 roku, wróciło dwóch przedstawicieli opozycji. Jednocześnie wciąż stosowana jest kara śmierci, rosną także obawy związane z elektrownią atomową w Ostrowcu. (Przeczytaj więcej)

Przeciwdziałanie oszustwom podatkowym: głosowanie w sprawie „odwrotnego obciążenia” podatkiem VAT

Parlament zwróci się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o ocenę korzyści płynących z systemu „odwrotnego obciążenia”, w którym podatkiem od wartości dodanej obciążony jest klient, a nie poszczególni dostawcy. Projekt rezolucji będzie głosowany w środę. Posłowie podkreślają, że istniejący system VAT jest podatny na oszustwa, a straty z tytułu utraconych przychodów szacuje się na 170 miliardów euro rocznie. (Przeczytaj więcej)

Gospodarka społecznościowa: szansa dla małych firm transportowych ery cyfrowej

Debata poselska na temat wyzwań oraz szans dla małych firm transportowych, oferowanych przez technologię cyfrową, odbędzie się w środę.  (Przeczytaj więcej)

 

Więcej informacji

 

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco