2015.01.27

Dzisiaj o godzinie 11 w budynku Paul-Henri Spaak PE odbyły się uroczystości Światowego Dnia Pamięci Holokaustu 1945 - 2015, związane z obchodami 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz: niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady.

Uczestnicy mieli szansę obejrzeć retransmisje na żywo z Pragi "Czwartego Międzynarodowego Forum: Pozwól Moim Ludziom Żyć!", poświęconego wzrostowi antysemityzmu i ekstremizmu na świecie, a także uczcili minutą ciszy ofiary Holokaustu.

"Obóz w Oświęcimiu jest symbolem najmroczniejszego rozdziału w historii naszego kontynentu, ale nie tylko - jego ruiny stanowią fundament naszej po-wojennej tożsamości. Każdego roku, w ten dzień składamy hołd wszystkim ofiarom i ocalałym tych haniebnych zbrodni. Obchody wyzwolenia Auschwitz stanowią dla nas szansę na osobiste doświadczenie i uczczenie żywego świadectwa ludzi, którzy przeszli przez to piekło. Pamięć o tym miejscu jest naszym obowiązkiem, przypomina o naszej powinności względem ludzkości: walce w obronie człowieczeństwa: życia i godności ludzkiej, przeciwko antysemityzmowi i wszelkim formom dyskryminacji i ksenofobii"- powiedział po zakończeniu spotkania europoseł Jarosław Wałęsa.

27 stycznia 1945 r. radziecka Armia Czerwona wkroczyła na teren obozu i wyzwoliła pozostałych tam po niemieckiej ewakuacji ok. 7 tysięcy więźniów. Założony przez Niemców w 1940 r. w miejscowości Oświęcim, na ziemiach inkorporowanych do Rzeszy, obóz Auschwitz- Birkenau jest światowym symbolem zbrodni ludobójstwa.  Szacuje się, iż w obozie zginęło ok 1,1 mln ludzi, w których najliczniejszą grupę stanowili Żydzi (960 tys.) i Polacy nie-żydowskiego pochodzenia (70-75 tys.), a także wielu Cyganów, Białorusinów, Ukraińców, Czechów, Francuzów i innych. W dniu dzisiejszym w tym miejscu pamięci zebrało się 300 byłych więźniów, a także przedstawiciele ponad 50 państw.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco