2013.07.03

W środę posłowie PE uznali, że władze na Węgrzech muszą niezwłocznie dokonać zmian w decyzjach naruszających podstawowe wartości UE. W przypadku niedopełnienia tego postulatu PE rozważy poproszenie Rady o ustalenie, czy ze strony węgierskiej doszło do poważnego naruszenia zasad UE, zgodnie z artykułem 7.1 Traktatu o Unii Europejskiej. Posłowie domagają się również powstania specjalnej grupy monitorującej przestrzeganie podstawowych wartości UE we wszystkich krajach członkowskich.

 

W rezolucji, która została przyjęta 370 głosami za, 249 głosami przeciw oraz 82 wstrzymującymi się od głosu, posłowie podkreślają, że, UE opiera się na poszanowaniu wartości, jakimi są godność człowieka, wolność, równość, demokracja i państwo prawa, zgodnie z artykułem 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Podczas wtorkowej debaty sprawozdawca projektu Rui Tavares (Greens/EFA, PT) powiedział. "Zmiany w węgierskiej konstytucji były dokonywane stopniowo i stopniowo przestawały być zgodne z wartościami UE zapisanymi artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej ". "Demokracja to rządy większości, nie dyktat większości".

PE z żalem przyjmuje fakt, że zarówno proces powstawania jak i wprowadzenie węgierskiej konstutucjii "nie opierało się na zasadach przejrzystości, otwartości, integracyjności i porozumienia, czego należałoby oczekiwać od współczesnego demokratycznego procesu ustawodawczego, co w konsekwencji "osłabia mechanizmy równowagi i kontroli" w samej ustawie zasadniczej.

Zalecenia względem władz państwowych

PE wzywa władze Węgier do: usunięcia z ustawy zasadniczej zapisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny "za niekonstytucyjne", przestrzegania praw podstawowych, wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej, zapewnienia szerokiego spektrum politycznego w procesie tworzenia konstytucji oraz do zagwarantowania niezawisłości wymiaru sprawiedliwości.

W przypadku prawa medialnego posłowie wzywają do ustanowienia wiążących prawnie procedur wyboru i mianowania osób na stanowiska kierownicze w mediach publicznych i organach regulacyjnych. PE zaleca również "ostateczne zrealizowanie zobowiązania wobec osób bezdomnych", poszerzenie definicji i pojęcia "rodziny" oraz podjęcie działań w kierunku integracji społeczności romskiej.

Odwołanie się do artykułu 7.1

W przypadku, gdy uzyskane od władz węgierskich odpowiedzi na powyższe zalecenia PE nie będą zgodne z wymogami dotyczącymi podstawowych wartości, Konferencja Przewodniczących PE (przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych) rozważą możliwość uruchomienia mechanizmów określonych w Traktacie, w tym art. 7 ust. 1 TUE, który umożliwiłyby Radzie Unii Europejskiej ustalenie, czy istnieje rzeczywiste ryzyko poważnego naruszenia wartości UE.

"Mechanizm kopenhaski"

Posłowie wezwali do stworzenia "mechanizmu kopenhaskiego”, który zapewniałby zgodność prawa w państwach UE z podstawowymi wartościami Unii, czyli kontynuację kryteriów przedakcesyjnych, którym podporządkować się muszą wszyscy nowi członkowie wspólnoty. Mechanizm ten, który mógłby istnieć w formie "Komisji Kopenhaskiej" lub grupy wysokiego szczebla, byłby niezależny od wszelkich wpływów politycznych, w celu uniknięcia jakichkolwiek podwójnych standardów oceny.

 

Linki

- Przyjęty tekst będzie dostępny tutaj ( 03.07.2013)
http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/texts-adopted.html

- Nagranie z debaty (02.07.2013)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/search-by-date

- Nagranie konferencji prasowej (03.07.2013, 3pm)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/other-events/schedule

- Sylwetka sprawozdawcy Rui Tavares (Greens/EFA, PT)
http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/96821/RUI_TAVARES_home.html

- Ścieżka legislacyjna
http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/fic...

- Materiał w jakości emisyjnej
http://audiovisual.europarl.europa.eu/Page.aspx?id=376

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco