2019.02.13

52 polskich europosłów i europosłanek, których wybierzemy 26 maja, nie usiądzie obok siebie w sali plenarnej w Strasburgu. Parlament Europejski jest instytucją, w której reprezentanci 500 mln Europejczyków zrzeszają się nie według klucza narodowego, a ideowego. I tak też podzielą się na sali obrad - na frakcje ideologiczne, ugrupowania międzynarodowe. Pracując jako sprawozdawcy projektów, europosłowie będą przede wszystkim referować postulaty swoich grup, w komisjach reprezentować uzgodnione przez swoje frakcje poprawki, a na sali plenarnej, w przeważającej większości spraw, zagłosują tak, jak ustalą wcześniej w swoim ugrupowaniu.

Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego mogą pozostać niezrzeszeni w żadnej z europejskich frakcji, jednak przynależność do nich - ze względu na ich wielkość - zwiększa możliwość realnego wpływania na kształt przyjmowanych przepisów. Do utworzenia nowej grupy w PE potrzebnych jest minimum 25 posłów z przynajmniej 7 państw.

Obecnie w Parlamencie Europejskim działa 8 frakcji. Do 5 z nich należą polscy europosłowie. 18 posłów Platformy Obywatelskiej i 4 Polskiego Stronnictwa Ludowego zrzeszonych jest w Europejskiej Partii Ludowej, największej obecnie formacji politycznej PE, liczącej 217 członków. Polacy współpracują w tej grupie m.in. z członkami niemieckich partii CDU i CSU, francuskich Republikanów i węgierskiego Fideszu, ugrupowania Victora Orbana.  

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Parlamentu Europejskiego 18 posłów, którzy wspólnie z brytyjskimi konserwatystami stanowią główne siły frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii grupa straci jednak aż 1/4 głosów. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdzie się eurosceptyczna grupa Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej, gdzie Brytyjczycy stanowią prawie połowę członków. Do EFDD należy jeden Polak, Robert Iwaszkiewicz (KORWiN). Po majowych wyborach czeka nas czas zawierania nowych, międzynarodowych sojuszy.

 

 

5 polityków lewicy, kandydujących z listy SLD i Unii Pracy, dołączyło do drugiej co do wielkości frakcji europejskiej - S&D - Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, z kolei założyciele nowej partii Polexit, Michał Marusik i Stanisław Żółtek, działają w grupie Europy Narodów i Wolności, wspólnie z m.in. włoską Ligą Północną i francuskim Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen (dawny Front Narodowy). 

W obecnej kadencji w Parlamencie Europejskim działają również 3 frakcje, w których nie ma posłów z Polski. To ALDE - Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, które współpracuje z Nowoczesną (jeśli tej partii uda się wprowadzić swoich członków do PE, to najprawdopodobniej zostaną członkami tej grupy), oraz 2 frakcje lewicowe: GUE/NGL - Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica i Greens/EFA - Zieloni – Wolny Sojusz Europejski.

Pełny skład Parlamentu Europejskiego: http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/search/advanced

Polska reprezentacja w PE: https://mamprawowiedziec.pl/strona/izba/PE

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco