2013.10.17

Budżet UE 2014-2020: Parlament nie chce cięć we wzroście i pomocy humanitarnej 

Parlament gotowy jest do odrzucenia cięć zaproponowanych przez Radę, w wydatkach na wzrost i zatrudnienie, podczas głosowania nad budżetem UE na rok 2014, w środę. Podobnie stać się może z cięciami Rady w wydatkach na pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu oraz uchodźców. Natomiast budżet Parlamentu zostanie znacznie ograniczony. (Przeczytaj więcej: Budżet UE 2014-2020: Parlament nie chce cięć we wzroście i pomocy humanitarnej)

Posłowie określają własne priorytety dla Szczytu rady Europejskiej 

Priorytety dla nadchodzącego Szczytu Rady Europejskiej (24-25 października) będą omawiane z Komisją oraz Prezydencją Rady, we środę, o 9.00. Posłowie, najprawdopodobniej, położą nacisk na konieczność zmniejszenia bezrobocia wśród ludzi młodych, wzmocnioną i prospołeczną unię gospodarczą i monetarną, wspomaganie innowacyjności oraz radzenie sobie z falami migracji w basenie Morza Śródziemnego. (Przeczytaj więcej: Posłowie określają własne priorytety dla Szczytu rady Europejskiej)

Potrzebna jest lepsza koordynacja gospodarcza pomiędzy państwami UE

Coroczna rezolucja Parlamentu na temat tzw. europejskiego semestru, za pomocą którego państwa członkowskie UE koordynują swoje polityki gospodarcze i budżetowe, będzie przedmiotem debaty i głosowania, w środę rano. W projekcie rezolucji pochwalono postępy, ale zwrócono też uwagę, że potrzebne są istotne poprawki. (Przeczytaj więcej: Potrzebna jest lepsza koordynacja gospodarcza pomiędzy państwami UE )

Migranci: UE musi unikać kolejnych tragedii na Morzu Śródziemnym 

Fale migracyjne w basenie Morza Śródziemnego będą przedmiotem rezolucji, głosowanej w środę. Gwałtowny napływ migrantów, będący przyczyną takich tragedii, jak ta niedawna u wybrzeży Lampedusy i Sycylii, jest wyzwaniem nie tylko dla Włoch, ale także dla całej UE, podkreślili posłowie, podczas ostatniej sesji. Solidarność z migrantami musi przejawiać się nie tylko w słowach, ale i w czynach, powiedzieli podczas debaty. (Przeczytaj więcej: Migranci: UE musi unikać kolejnych tragedii na Morzu Śródziemnym)

Video of the debate in plenary (09.10.2013)

Szpiegowanie przez NSA: Posłowie o zawieszeniu porozumienia UE- USA

Pytaniem, będącym przedmiotem głosowanie nad niewiążącą rezolucją, w środę jest, czy UE powinna wstrzymać współpracę z USA przy programie śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP), w odpowiedzi na rzekomy wyciek danych bankowych obywateli UE, którymi zarządza belgijska firma SWIFT, do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Podczas debaty 9 października, Komisarz Malmström oświadczyła, że nie zamierza proponować zawieszenia porozumienia. (Przeczytaj więcej: Szpiegowanie przez NSA: Posłowie o zawieszeniu porozumienia UE- USA )

Posłowie wzmocnieniem kontroli implantów i protez

Posłowie wezwą do zaostrzenia monitoringu, lepszej certyfikacji oraz zapewnienia możliwości śledzenia wadliwych urządzeń medycznych, w odpowiedzi na skandale związane z implantami piersi i protezami biodrowymi, podczas debaty nad projektem nowych przepisów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów, we wtorek. Komisja ds. zdrowia proponuje też zaostrzenie przepisów dotyczących pozaustrojowych urządzeń diagnostycznych, jak testy ciążowe, DNA czy wykrywające wirus HIV. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzmocnieniem kontroli implantów i protez)

Aung San Suu Kyi odbierze nagrodę Sacharowa przyznaną jej 23 lata temu 

Liderka opozycji z Birmy/Myanmaru Aung San Suu Kyi otrzyma nareszcie nagrodę Sacharowa, przyznaną jej w 1990 roku, podczas ceremonii, która odbędzie się w Strasburgu, we wtorek w południe. Następnie odbędzie się konferencja prasowa, o 12.35. Aung San Suu Kyi zostala uwolniona z aresztu domowego 3 lata temu. (Przeczytaj więcej: Aung San Suu Kyi odbierze nagrodę Sacharowa przyznaną jej 23 lata temu)

Przestępczość zorganizowana, korupcja i pranie pieniędzy: jak je ograniczyć

Sposoby na walkę z przestępczością zorganizowaną, korupcją i praniem pieniędzy, we wtorek będą przedmiotem debaty a w środę głosowania. Zostały one wyszczególnione w planie działań UE na lata 2014-2019, a opracowane przez komisję parlamentarną, stworzoną specjalnie w tym celu. Atak na zasoby finansowe oraz źródła finansowania grup przestępczych, znajduje się na szczycie listy priorytetów. Oszustwa związane z VAT kosztują on 100 miliardów euro rocznie, a koszty korupcji to 1%PKB Unii. (Przeczytaj więcej: Przestępczość zorganizowana, korupcja i pranie pieniędzy: jak je ograniczyć)

Konferencja na temat zmiany klimatu: Parlament przedstawia swoje priorytety

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco