04.07.2012
Parlament Europejski, Strasburg 4 lipca 2012
Parlament Europejski, Strasburg 4 lipca 2012

Parlament odrzuca ACTA. Czas na nowe zasady gry w sieci.
Paweł Zalewski (PO), Wiceprzewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego,
Klub PO-PSL w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski odrzucił w środę zdecydowaną większością głosów  proponowany przez Komisję projekt umowy ACTA o zwalczaniu handlu produktami podrobionymi. ACTA jest martwa. Jej odrzucenie to pierwszy krok na rzecz zmiany zasad gry w sieci i ułatwienia dostępu do dóbr kultury poprzez rozszerzenie zakresu tzw. dozwolonego użytku - powiedział poseł Paweł Zalewski (PO), wiceprzewodniczący komisji handlu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim odpowiedzialnej za prace nad umową.

Europoseł podkreślił, że Polska już odgrywa kluczową rolę w wypracowaniu nowych reguł ochrony praw własności intelektualnej w Internecie. - Polski rząd, jako pierwszy jednoznacznie zaapelował o odrzucenie umowy i rozpoczęcie dyskusji  nad zmianą koncepcji prawa autorskiego w Europie. Obecne prawo nie przystaje do warunków XXI wieku, a przyjęcie ACTA mogło oznaczać zagrożenie dla wolności w sieci - powiedział.

- Spodziewamy się, że Komisja Europejska zaproponuje jesienią projekt nowej dyrektywy na temat ochrony praw własności intelektualnej w Internecie i w oparciu o ten projekt będziemy mogli zmienić obecne prawo - dodał.

Paweł Zalewski zaznaczył, że przeciwnicy ACTA nie są ani przeciwko ochronie znaków towarowych ani przeciwko ochronie praw własności intelektualnej w Internecie.  W jego opinii główną przyczyną odrzucenia umowy była nierównowaga, którą stwarzała ACTA pomiędzy prawami producentów i twórców  a prawami użytkowników Internetu.  - Skupmy się teraz na wypracowaniu nowej równowagi m.in. poprzez rozszerzenie pojęcia dozwolonego użytku, aby nikt, kto w gronie znajomych lub prywatnie dzieli się plikami, nie obawiał się konsekwencji tej wymiany. Nie zapominajmy, że Internet to nie tylko sposób na przekazywanie informacji, to także sposób na zapewnienie powszechnego dostępu do dóbr kultury, jakimi są muzyka, literatura czy filmy  - powiedział Paweł Zalewski. 

Chociaż Grupa Europejskiej Partii Ludowej postulowała w większości odłożenie głosowania do momentu orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, posłowieKlubu PO - PSL  od razu zdecydowali się na odrzucenie ACTA.  -  Przedłużanie prac nad tym tekstem byłoby tylko sztucznym utrzymywaniem przy życiu prawa, które nie odpowiada rzeczywistości cyfrowej - ocenił europoseł PO. 

* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 271 posłów z 26 państw członkowskich UE i 3 obserwatorów z Chorwacji.

 

Dalszych informacji udziela:
Biuro prasowe EPL: Agata Byczewska +32 473841093
Biuro Posła do PE Pawła Zalewskiego w Warszawie
Tomasz Gutt, Asystent Posła do PE Pawła Zalewskiego +48 22 396 87 42
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pawelzalewski.eu
https://www.facebook.com/MEPPawelZalewski

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco