2012.05.31

European Football Tournament 2012. Jarosław Wałęsa kapitanem polskiej drużyny!

30 maja 2012 przed Parlamentem Europejskim odbyło się niecodzienne wydarzenie- pierwszy w historii UE turniej, w którym zawodnikami byli europosłowie. Stroje piłkarskie przywdziali także asystenci, stażyści, dziennikarze oraz gwiazdy sportu. Cała impreza odbyła się z inicjatywy posła Piotra Borysa oraz Klubu PO-PSL w Grupie Europejskiej Partii Ludowej. Wydarzenie to było znakomitą okazją do promowania Polski, jako współgospodarza piłkarskich Mistrzostw Europy. Swoje drużyny wystawili oprócz państw członkowskich Chorwaci, którzy czekają na oficjalne wejście do Wspólnoty oraz Ukraina.

Po zmianach wprowadzonych przez Traktat z Lizbony, sport jest aktualnie oficjalną polityką UE, a podobne imprezy bez wątpliwości przyczyniają się do popularyzacji tej idei. Nie zabrakło również promocji polskiej kultury oraz degustacji tradycyjnych potraw. Oprócz prezentacji miast- gospodarzy, również regiony Dolnego Śląska, Pomorza, Wielkopolski i Mazowsza, w których odbywają się mecze, miały okazje do pokazania swoich walorów.

Na turnieju nie zabrakło gości specjalnych. W bramce polskiej drużyny stanął Jerzy Dudek, były zawodnik Liverpoolu i Realu Madryt, nad taktyką i strategią czuwał Włodzimierz Lubański, jedna z największych gwiazd polskiej piłki w historii. Rozgrywki oficjalnie otworzył przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz, a towarzyszyli mu Komisarze Janusz Lewandowski oraz Androulla Vassiliou, minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz były przewodniczący Jerzy Buzek. Kapitanem polskiej drużyny był poseł Jarosław Wałęsa, który wykonał pierwsze honorowe podanie w drużynie.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco