2015.03.06

Już po raz dziesiąty Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk oraz Miasto Słupsk zorganizowali Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Unii Europejskiej "GWIEZDNY KRĄG".

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego byłem z jednym z patronów honorowych jubileuszowej edycji. W finale wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z: Białystoku, Chojnic, Lublina, Kielc, Płocka i Słupska. Do etapu III zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy zmierzyli się z testem pisemnym, odpowiedzią ustną oraz debatą pt.: „Odnawialne źródła energii jako szansa rozwoju małych i średnich miast europejskich – na przykładzie Polski." Wybór tematu debaty powiązany był z wyznaczeniem przez Parlament Europejski rok 2015 Europejskim Rokiem Rozwoju. Test pisemny wymagał od uczestników wiedzy z zakresu prawa Unii Europejskiej, funkcji i składu instytucji unijnych, oraz znajomości praw i obowiązków jakie przysługują im jako obywatelom Unii Europejskiej. Debata była wyjątkową okazją do podjęcia szerszej dyskusji na temat rozwoju na świecie, a także wzięcia pod uwagę praw człowieka, ochrony środowiska i jedności społecznej. Uczestnicy podkreślali jak ważne jest znaczenie odnawialnych źródeł energii dla środowiska oraz ekonomii Polski, wspominając o rozwoju ich regionów poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Uroczysta Gala Wręczenia Nagród odbyła się 27 lutego 2015 r. w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Dla najlepszych olimpijczyków ufundowałem wyjazd studyjny do Brukseli. Serdecznie gratuluję!

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco