2019.04.27

Drugi dzień w ramach #30DniDookołaPomorza zacząłem od rozdawania ulotek i rozmów z mieszkańcami Malborka. Dziękuję burmistrzowi Markowi Charzewskiemu za wsparcie i wspólny poranek.

Następnie, razem z Januszem Lewandowskim i Józefem Sarnowskim mieliśmy okazję odwiedzić trzy duże gospodarstwa na Żuławach.

Rolnicy to przedsiębiorcy, jak wszyscy inni, tylko pracujący pod gołym niebem. Ich największym wyzwaniem jest obecnie susza. Mam nadzieję, że Dariusz Drelich dobrze monitoruje sytuację i nie przegapi terminu oszacowania strat. Pomoc w postaci kredytów preferencyjnych i dopłat jest kluczowa. W Konstytucji RP jest zapisane, że podstawą rolnictwa są gospodarstwa rodzinne, a odwiedzone dziś przez nas miejsca to gospodarstwa „wielorodzinne”. Są w stanie sprostać wielu wyzwaniom, wygrywają branżowe nagrody, osiągają wyniki na poziomie europejskim i powinien to być nasz powód do dumy. Ich głównymi obawami jednak jest niepewność związana z kończącymi się umowami na dzierżawę terenów oraz nieudolna polityka rządu, który działa w myśl zasady, „trzeba zapomnieć, co było, teraz jest nowe”. Taka polityka to promowanie złych praktyk w rolnictwie. Należy znaleźć rozwiązanie systemowe, które promowałoby przedsiębiorczość w rolnictwie, albo po prostu nie przeszkadzać.

Do ciszy wyborczej zostało już tylko 29 dni. Głosujcie! Przekonajcie do głosowania innych - członków Waszej rodziny, przyjaciół, znajomych!

Do zobaczenia jutro w Sopocie!

#OstatniNaLiście
#PierwszyDoPracy
#TymRazemGłosuję

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco