2019.05.08

Kolejny aktywny dzień w ramach #30DniDookołaPomorza! Razem z moją drużyną ruszyliśmy szlakiem zamków krzyżackich.

Rozpoczęliśmy od pięknego Malborka i spotkania ze starostą malborskim Mirosławem Czaplą, Arkadiuszem Mroczkowskim, przewodniczącym struktur powiatowych PO, Piotrem Szwedowskim, członkiem zarządu powiatu malborskiego.

Czy wiecie, że miasto Malbork realizuje ok. 50 projektów z dofinansowaniem #UE, na które pozyskało ponad 105 mln zł, a łączna ich wartość wynosi blisko 160 mln zł?  Odbudowano ruiny murów obronnych Starego Miasta, a na bazie odrestaurowanych murów miejskich powstało Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji. Z pomocą środków unijnych, nowe oblicze zyskał również historyczny budynek dworca i jego otoczenie, zagospodarowano tereny przy malborskim zamku, wybudowano widownię plenerową i nowe wejście do twierdzy wraz z zapleczem kasowym.

Z Malborka udaliśmy się na południe, do Sztumu, miasta na Pojezierzu Iławskim. Na przesmyku między jeziorami Barlewickim i Zajezierskim (Sztumskim) stoi obronny zamek z 1. połowy XIV w. W dobrym stanie zachowały się dolne kondygnacje wieży więziennej, fragmenty bramy wjazdowej oraz mury obronne otoczone fosą. Rewitalizacja i zagospodarowanie głównych przestrzeni publicznych z przywróceniem ich historycznego charakteru, to jeden z większych projektów realizowanych przez samorząd.

Dzięki funduszom europejskim rzeczywistość wokół nas zmienia się dynamicznie i tak właśnie dzieje się na Ziemi Sztumskiej. Serdeczne podziękowania dla zastępcy burmistrza Ryszarda Wirtweina, przewodniczącego rady Czesława Oleksiaka oraz Bogusława Kaczmarka - znanego trenera piłkarskiego za spacer. Mieszkańcom Sztumu jestem wdzięczny za konstruktywne rozmowy.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco