2019.04.08

Dzień dobry Państwu, Pomorzanki i Pomorzanie - jak miło być tu razem z Wami.

Wczoraj część z nas była na Konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie, bardzo dobrej konwencji pełnej energii, siły i poczucia tego, że tylko w drużynie jesteśmy w stanie wygrać te nadchodzące wybory, że drużyna to Koalicja Europejska, a nie interesy jednej czy drugiej partii. Nasi liderzy PO, PSL, SLD, .N i Zielonych to rozumieją. Rozumieją, że to Wybory w których stawką nie jest tylko 51 mandatów dla posłów w europarlamencie, ale Wybory w których stawką jest Polska. To Wielki Wybór!

Co to znaczy zapytacie? Razem z Januszem Lewandowskim każdego dnia od 3 lat w Parlamencie Europejskim staramy się wytłumaczyć naszym koleżankom i kolegom z innych Państw, że Polska nadal jest taka jak była - otwarta, nowoczesna, pełna entuzjazmu do pracy. Że Polska nie jest taka jaką w oczach naszych sąsiadów i nas wszystkich starają się zbudować rządzący autokraci z PiS. Że nie jesteśmy solidarni, że nie rozumiemy czym jest integracja i wspólne wartości europejskie.

Ja  jestem dzieckiem Solidarności. W naszym domu nie było dnia bez rozmów o wolności, demokracji, równości. 4 Czerwca kiedy cała Polska ruszyła na wybory miałem kilkanaście lat, pochłaniałem każdą tamta chwilę, euforię i poczucie, że obalamy komunizm, że komitet wyborczy przy Lechu Wałęsie wygra wybory, wygra wolną Polskę.  I tak się stało. Pamiętacie te obowiązkowe zdjęcia z Lechem Wałęsą, to było niejako uwierzytelnienie kandydata.  Pamiętam tę radosną atmosferę i bardzo bym chciał abyśmy dziś wspólnie przekonali Polki i Polaków, Pomorzanki i Pomorzan a tu w symbolicznym mieście - Gdańszczanki i Gdańszczan, że Koalicja Europejska to najlepszy wybór!
 

Nie ma już granic pomiędzy Polska i Europą i dosłownie i w przenośni.

80 % polskiego handlu odbywa się z innymi krajami Unii Europejskiej. Pomorze też żyje z handlu. Mamy dwa wielkie Porty  Gdańsk i Gdynię, które ciągle rosną. My Pomorzanie żyjemy z otwartej Europy. Nasz region to także morze, powiecie ryby – mało atrakcyjny temat? Ponad 700 kutrów, a z tym związane przetwórstwo - mamy najnowocześniejsze w Europie, transport. Z morza żyje u nas wiele rodzin i cieszę się, że jesteśmy drugim w Europie państwem (po Hiszpanii) pod względem dopłat dla rybaków. Chciałbym też powiedzieć kilka zdań o pracy w szczególnej dla mnie komisji. To komisja petycji, a mówiąc językiem bliższym ludziom to komisja spraw obywatelskich - tu mam zaszczyt być zastępcą koordynatora naszej europejskiej rodziny EPL. Do tej komisji problemy zgłaszane są nie przez organizacje, polityków, ale przez zwykłych ludzi. W ostatnich miesiącach ze względu na fatalnie prowadzoną politykę w naszym kraju takich zgłoszeń było  bardzo dużo. Wycinka Puszczy Białowieskiej, łamanie praworządności, masowe zwolnienie w telewizji polskiej to tylko kilka przykładów. Za kilka dni w tej komisji będę przedstawiał, w imieniu rodziców i nauczycieli z Gdańska z Wyspy Sobieszewskiej, dwie petycje związane z „deformą” edukacji. Kolejny bubel minister Zalewskiej, który praktycznie uniemożliwia dzieciom ze specjalnymi potrzebami szkolnymi, integrację w szkołach z ich rówieśnikami. Te dzieci mają być izolowane i zamykane w domu. Cieszę się, że udało mi się wpisać ten punkt w ostatnie w tej kadencji posiedzenie komisji, to dla mnie niezwykle ważne i to pokazuje realną potrzebę naszej obecności w Europie.
 
Zacząłem od Solidarności i na solidarności chciałbym skończyć. Idei solidarności z drugim człowiekiem, jak odbywające się w ten weekend na Pomorzu Pola Nadziei, ale też powtarzając za księdzem Tischnerem to co napisał w „Etyce Solidarności”. „Żyjesz w konkretnym miejscu, w społeczności, która Cię ukształtowała, w określonym czasie, który niesie konkretne wyzwania. Twoja wolność - i twoja solidarność – powinny być na miarę tych wyzwań. Każda twoja decyzja – czy sobie to uświadamiasz, czy nie, jest decyzją „dla Polski”, jest wybraniem Polski lub jej odrzuceniem”.


Wybierzmy Polskę, to nasz Wielki Wybór, to wspólna Koalicja Europejska!
 

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco