2019.02.27

Droga Wyborczyni, drogi Wyborco !

Politycy, rozpoczynając pracę w Brukseli, stają się nam odlegli, zapominamy o ich istnieniu lub oglądamy w telewizji kłócących się o sprawy krajowe. Z kolei debaty nad europejskimi dyrektywami stają się interesujące w momencie, gdy konfrontujemy interes Polski z interesem Europy. Najczęściej oczekujemy od naszych europosłów, by walczyli o korzystne dla Polski rozwiązania, rzadko myślimy jednak o konieczności budowania koalicji i szukania porozumień na poziomie europejskim, czyli we współpracy z pozostałymi 27 członkami Wspólnoty.

Dziś zachęcamy Państwa do poznania osób, które mają dbać o interes własnego kraju i tworzyć koalicje z reprezentantami innych państw członkowskich Unii, a rozliczani są w wyborach przez mieszkańców konkretnego regionu.

Anna Ścisłowska

Kto idzie do PE?

Parlament Europejski to raczej miejsce na polityczną emeryturę niż na początek kariery. Poza nielicznymi wyjątkami trudno w gronie europosłów znaleźć osoby, które nigdy nie pełniły wybieralnych funkcji publicznych lub nie tworzyły polityki krajowej jako ministrowie i wiceministrowie. 26 maja 2019 r. większość z nich będzie ubiegać się o nasz głos w wyborach do PE, walcząc o reelekcję. Przed wyborami przypominamy sylwetki polskich europosłów.

Czytaj więcej: Kim są polscy europosłowie?

Poznaj swoich europosłów

Przypomnij sobie, kto jest europosłem/europosłanką w Twoim okręgu wyborczym. Zobacz, w jakiej pracuje komisji i czym się zajmuje.
- Odwiedź jego/jej stronę, profil na Facebooku lub Twitterze. Pytaj.
Listę posłów do Parlamentu Europejskiego z podziałem na okręgi znajdziesz na MamPrawoWiedziec.pl
- Listę komisji znajdziesz na stronie Parlamentu Europejskiego

 

 

Prezydent zarządził już wybory do Parlamentu Europejskiego. Data głosowania była znana od dawna, ponieważ wynika z przepisów europejskich, teraz poznaliśmy jednak cały kalendarz wyborczy.

  • do 6 kwietnia rejestrują się komitety wyborcze
  • do 16 kwietnia komitety mogą zgłaszać swoich kandydatów
  • do 26 kwietnia możesz zgłosić się do pracy w komisji wyborczej (zgłoszenia przyjmują komitety wyborcze)
  • do 11 maja jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, w swoim urzędzie gminy możesz zgłosić wniosek o głosowanie korespondencyjne
  • do 17 maja możesz zostać pełnomocnikiem wyborcy powyżej 75 lat lub osoby z niepełnosprawnością (to też zrobisz w urzędzie gminy)
  • do 21 maja możesz dopisać się do spisu wyborców, jeśli nie jesteś zameldowany w miejscowości, w której mieszkasz (urząd ma trzy dni na odpowiedź)
  • do 23 maja możesz zgłosić, że będziesz głosować za granicą
  • do 24 maja w urzędzie gminy pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania w innej miejscowości
  • 26 maja 2019 r. 7:00-21:00 głosuj!

Postanowienie Prezydenta

Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować?

W Łodzi, razem ze stypendystami Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego i przedstawicielami lokalnego KOD-u, przeprowadziliśmy kolejny warsztat “Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. Rozegraliśmy grę negocjacyjną, w której uczestnicy wcielili się w przedstawicieli różnych frakcji w PE obradujących nad nową dyrektywą klimatyczną, i rozmawialiśmy o najbliższych wyborach.

Jeśli chcielibyście zorganizować spotkanie na temat PE i wyborów, napiszcie do nas. Chętnie przyjedziemy do Was i przeprowadzimy nieodpłatny warsztat. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pigułka wiedzy na koniec

Fundacja Batorego przygotowała poradnik “Unia - czy ją znamy?”, który dostępny jest TUTAJ. W razie pytań lub zapotrzebowania na wersje drukowane poradnika, piszcie do Jana Jakuba Chromca pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Źródło : MamPrawoWiedziec.pl
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco