2017.02.09

CETA: Ostateczne głosowanie Parlamentu nad porozumieniem UE-Kanada

W środę, w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata i ostateczne głosowanie nad kompleksową umową gospodarczo-handlową między UE i Kanadą (CETA). Celem tego przełomowego porozumienia jest zwiększenie obrotów handlowych dóbr i usług oraz inwestycji, nie może ono jednak wejść w życie bez aprobaty Parlamentu. (Przeczytaj więcej: CETA: Ostateczne głosowanie Parlamentu nad porozumieniem UE-Kanada)

Premier Kanady Justin Trudeau wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim

Premier Kanady Justin Trudeau wygłosi formalne przemówienie w Parlamencie Europejskim, na temat relacji UE-Kanada, około 11.30, w czwartek, w sali plenarnej w Strasburgu. Justin Trudeau będzie pierwszym kanadyjskim premierem, wygłaszającym przemówienie w Parlamencie. (Przeczytaj więcej: Premier Kanady Justin Trudeau wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim) 

Nowe prawo antyterrorystyczne przeciw bojownikom zagranicznym i samotnym wilkom

W celu ograniczenia wzrastającego zagrożenia ze strony “zagranicznych bojowników” podróżujących z oraz na tereny ogarnięte konfliktem w celach związanych z terroryzmem i “samotnych wilków” planujących ataki solo, Parlament zagłosuje nad nowymi przepisami kryminalizującymi przygotowania do aktów terrorystycznych. (Przeczytaj więcej: Nowe prawo antyterrorystyczne przeciw bojownikom zagranicznym i samotnym wilkom)

Parlament najprawdopodobniej poprze projekt obowiązkowych kontroli na granicach zewnętrznych UE

Dane wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium Unii lub je opuszczają będą sprawdzane w bazach danych (na przykład w bazie zgubionych i skradzionych dokumentów). Ocena, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego będzie należała do państw członkowskich. Wzmocnioną kontrolę wprowadzi rozporządzenie, którego projekt ma być głosowany w czwartek. Przepisy dotyczyłyby zarówno obywateli UE jak osób bez unijnego paszportu. (Przeczytaj więcej: Parlament najprawdopodobniej poprze projekt obowiązkowych kontroli na granicach zewnętrznych UE) 

Posłowie zagłosują w sprawie zwiększenia ograniczeń emisji gazów cieplarnianych

Plan zaostrzenia limitów emisji gazów cieplarnianych na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla (unijny system handlu przydziałami emisji) zostanie poddany pod głosowanie we wtorek. Aby podnieść cenę opłat za emisję dwutlenku węgla, posłowie proponują ograniczenie o 2,4% rocznie liczby sprzedawanych na aukcji uprawnień do emisji, oraz podwojenie wysokości rezerwy stabilności rynkowej w 2019, w celu wchłonięcia nadmiaru uprawnień dostępnych na rynku. (Przeczytaj więcej: Posłowie zagłosują w sprawie zwiększenia ograniczeń emisji gazów cieplarnianych) 

Prezydent Austrii Aleksander Van der Bellen wystąpi w Parlament Europejskim

Nowo wybrany prezydent Austrii Aleksander Van der Bellen wygłosi przemówienie do posłów na uroczystym posiedzeniu we wtorek w południe. Jest to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna. (Przeczytaj więcej: Prezydent Austrii Aleksander Van der Bellen wystąpi w Parlament Europejskim) 

Reforma Unii Europejskiej

Aby odpowiedzieć na kluczowe polityczne wyzwania, zwiększyć skuteczność swoich działań, odzyskać zaufanie obywateli i sprawić, że gospodarka strefy euro będzie bardziej odporna na wstrząsy zewnętrzne Unia Europejska musi w pierwszej kolejności w pełni wykorzystać możliwości Traktatu z Lizbony. Potem, ewentualnie, można przystąpić do dalej idącej reformy. Takie jest główne przesłanie trzech rezolucji poświęconych rozwojowi Unii Europejskiej, które będą głosowane w czwartek. (Przeczytaj więcej: Reforma Unii Europejskiej )

Posłowie chcą szybkiej procedury zatwierdzania pestycydów niskiego ryzyka

 

Więcej informacji

Porządek obrad

Sesja plenarna PE na żywo via EP Live

Transmisja via EuroparlTV

Konferencje prasowe i inne wydarzenia

Strona serwisu audiowizualnego PE

EP Newshub (platforma mediów społecznościowych)

 

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco