2017.01.19

W związku z półmetkiem obecnej kadencji, wybieraliśmy w tym tygodniu nowe władze Parlamentu Europejskiego. Europejska Partia Ludowa zawarła strategiczny sojusz z Porozumieniem Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w kontekście obecnych wyborów, a także zabezpieczenia wyboru Przewodniczącego Donalda Tuska za kilka miesięcy. Sojusz jest o tyle ważny, że liberalnych jest 7 premierów Państw Członkowskich w UE, którzy niedługo będą głosować nad kandydaturą Przewodniczącego Rady Europejskiej.

 Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został członek naszej frakcji politycznej, Poseł z Włoch Antonio Tajani. Nasza polska delegacja PO-PSL nie ubiegała się o stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ponieważ naszym priorytetem jest merytoryczna praca w komisjach parlamentarnych. Mają one największy wpływ na życie codzienne ponad 500 milionów mieszkańców UE.

Udało się nam utrzymać przewodniczących trzech ważnych komisji: Przemysłu, Badań Naukowych oraz Energii - Poseł Jerzy Buzek, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Poseł Czesław Siekierski oraz Komisji ds. Konstytucyjnych - Poseł Danuta Hubner.

Dodatkowo, będziemy wzmacniać pozycję Polski w kontekście polityki wschodniej, ponieważ udało się wywalczyć przewodnictwo w Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina.

Również w tym tygodniu odbyły się bardzo ważne wybory na koordynatorów i wice-koordynatorów w partiach politycznych, których zadaniem jest ustalanie linii politycznej w ramach własnej frakcji oraz reprezentowanie tych poglądów na spotkaniach koordynatorów w ramach każdej komisji parlamentarnej. Z przyjemnością informuję, że zostałem ponownie wybrany na wice-koordynatora w Komisji Petycji.

W przyszłym tygodniu czeka nas ciąg dalszy procedury- konstytuowanie się komisji parlamentarnych, gdzie ubiegam się ponownie o stanowisko Wice-Przewodniczącego Komisji Rybołówstwa.

Proszę trzymać za mnie kciuki!

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco