2012.11.21

''Io sono Li'' film w reżyserii Andrea Serge otrzymał Nagrodę Filmową LUX 2012. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wręczył nagrodę reżyserowi podczas oficjalnej ceremonii w sali plenarnej Parlamentu w Strasburgu. Film podejmuje problematykę imigracji i konfliktu między przynależnością do tradycyjnej wspólnoty a indywidualnymi aspiracjami. Opowiada ciekawą historię przyjaźni przełamującej stereotypy i uprzedzenia wobec ''cudzoziemców''.

Pozostałe filmy zakwalifikowane do finału konkursu w tym roku to: Csak a szél (To tylko wiatr), reż. Bence Fliegauf (Węgry, Niemcy, Francja) oraz Tabu, reż. Miguel Gomes (Portugalia, Niemcy, Francja, Brazylia).

W tym roku po raz pierwszy od ustanowienia Nagrody LUX w 2007 roku Parlament ogłosił Dni Filmowe LUX, podczas których trzy nominowane filmy wyświetlane były we wszystkich państwach członkowskich, dając tym samym możliwość obejrzenia tych europejskich produkcji filmowych tysiącom obywateli.

Wręczając nagrodę Przewodniczący Schulz powiedział: ''Nagroda ta przyczynia się do przełamywania barier językowych i granic, umożliwiając jak największej liczbie osób obejrzenie nominowanych filmów i dyskutowanie o nich. Tym samym Nagroda LUX przyczynia się do tworzenia wspólnej europejskiej przestrzeni kulturowej''.

Reżyser filmu, Andrea Serge, podziekował za przyznanie nagrody, która "przyczynia się do popularyzacji europejskiego kina niezależnego podejmującego problematykę konfliktów i napięć społecznych w Europie".

Parlament Europejski zapłacił za stworzenie napisów do trzech filmów we wszystkich oficjalnych językach UE podczas Dni Filmowych LUX. Parlament zapłaci także za dostosowanie oryginalnej wersji nagrodzonego obrazu do potrzeb osób niedosłyszących i niedowidzących oraz za promocję filmu.

Ceremonia wręczenia nagrody (21.11.2012)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/search-by-date

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco