2016.10.05
Sumienie zostawcie kobietom - debata w PE o prawach kobiet w Polsce
eppgroup.eu

Dziesiątki tysięcy Polek wyszło w poniedziałek z transparentami na ulice - silne, solidarne, nieprzejednane.

Ten Czarny Marsz poruszył świat, poruszył też Parlament Europejski. Bo nie był tylko sprzeciwem wobec okrutnego projektu ustawy o aborcji, któremu zielone światło dało w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Już dziś ze strachu chcecie z tego wycofać.

Bo ten marsz to walka o wolność, godność, prawo wyboru, o życie w nowoczesnym, europejskim kraju. Do takiej Polski jesteśmy przywiązani - i obecny rząd tego nie zmieni!

Ten marsz to nasze zdecydowane „nie” wobec prób zawłaszczania przez PiS kolejnych sfer naszego życia. Zwłaszcza tych, które dotyczą naszej prywatności i naszych rodzin.

Zwracam się do rządzących w Polsce. Macie serca z kamienia. Kobiety nie są towarem do spłaty waszych wyborczych zobowiązań. Nie macie prawa zmuszać kobiety do podjęcia decyzji innej niż sama czuje, gdyż rozstrzygnie to we własnym sumieniu. Szczególnie, gdy ciąża zagraża jej życiu albo spowodowana jest gwałtem.

Za decyzję o usunięciu ciąży, chcieliście wsadzać kobiety do więzienia. Na to nie ma zgody i nigdy nie będzie.

Gdyby wprowadzono przepisy, które uderzają w konstytucyjne prawa kobiet, przy sparaliżowanym Trybunale Konstytucyjnym nikt nie mógłby ich zakwestionować. Mimo odrzucenia ich dzisiaj przez Komisję w Sejmie, nie rozwiązuje to problemu.

Uszanujcie obowiązujące od lat kompromisowe prawo - choćby z tego powodu, że w kraju targanym politycznymi podziałami, w kraju, którego rząd uderza w niezawisłe sądownictwo i niezależne media, nie ma dziś przestrzeni do rzeczowej, merytorycznej, dyskusji. Nie potrzebujemy kolejnej ideologicznej wojny.

Wojny, w którą dodatkowo wplątaliscie lekarzy. Obowiązkiem lekarza jest postępować zgodnie z nauką i wiedzą medyczną. Wszystkie statystki dowodzą, że zaostrzenie przepisów nie zmniejsza, ale zwiększa liczbę aborcji.

Sumienie - zostawcie kobietom. To one powinny dokonywać wyboru. Często dramatycznie trudnego, heroicznego wyboru. Zostawcie nam to.

W imieniu delegacji PO - PSL w Parlamencie Europejskim
Barbara Kudrycka

  • Źródło : eppgroup.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco