2012.12.12
Zdjęcie dnia - aplauz dla nieobecnych laureatów tegorocznej Nagrody Sacharowa. Nasrin Sotoudeh i Jafar Panahi nie mogli opuścić Iranu
Zdjęcie dnia - aplauz dla nieobecnych laureatów tegorocznej Nagrody Sacharowa. Nasrin Sotoudeh i Jafar Panahi nie mogli opuścić Iranu fot. www.europarl.europa.eu

Uroczyste wręczenie Nagrody Sacharowa 2012 odbyło się podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Tegoroczni zwycięzcy - reżyser Jafar Panahi i prawniczka Nasrin Sotoudeh nie mogli opuścić kraju i odebrać wyróżnienia osobiście. Przewodniczący PE Martin Schulz przekazał nagrodę na ręce pięciorga reprezentantów, wybranych przez Sotoudeh i Panahiego, spośród aktywistów i osób zaangażowanych w prawa człowieka w Iranie. Wśród nich byli między innymi laureatka Nobla Shirin Ebadi i prawnik Karim Lahidji.

 

"Sytuacja w Iranie jest krytyczna. Fanatyczny reżim odpowiada za cierpienia dumnego społeczeństwa. Nie ma w tym kraju równości i wolności: każdego dnia ludzie próbujący wyrazić swoje zdanie są osadzani w więzieniach. Przedstawiciele wspólnej Europy uznali to za wyjątkowy przejaw niesprawiedliwości - Irański reżim musi usłyszeć, że ta instytucja - Parlament Europejski - stoi po stronie represjonowanych" - mówił podczas ceremonii przewodniczący PE Martin Schulz.

Nagroda przekazana została na ręce pięciorga reprezentantów, wybranych przez tegorocznych laureatów. Parlament Europejski zaszczycili: Shirin Ebadi - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla; Karim Lahidji - twórca Irańskiego Stowarzyszenia Prawników i Ligi Obrony Praw Człowieka w Iranie; Solmaz Panahi - córka Jafara Panahiego oraz Costa Gavras i Serge Toubiana z Cinémathèque Française.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco