12.12.2012

Przewodniczący PE Martin Schulz, szef KE José Manuel Barroso oraz przedstawiciel prezydencji Andreas Mavroyiannis, symbolicznie przekazali pokojowego Nobla przyznanego Unii Europejskiej, na ręce 20 obywateli Europy. "Panujący w Europie pokój, to zasługa Unii Europejskiej" - mówił przewodniczący Schulz podczas ceremonii, która odbyła się w środę rano na sali plenarnej w Strasburgu. Przypomniał także, że pokoju nie można traktować, jako czegoś, co jest nam dane bezwarunkowo i na zawsze.

 

"Nie ma lepszego miejsca dla Pokojowej Nagrody Nobla, niż pomiędzy demokratycznie wybranymi przedstawicielami mieszkańców Europy" - mówił Martin Schulz, witając uczestników ceremonii, w tym 10 zwycięzców konkursu na Facebooku pt. "Pokój, Europa, Przyszłość".

"W historii Europy nie było dnia, w którym nie doszłoby do konfliktu, śmierci, gwałtów, uprowadzenia dzieci, palenia domów i niszczenia ziemi" - przypomniał, dodając, że "powodem utrzymywania się dziś pokoju w Europie jest istnienie Unii Europejskiej". "Ta nagroda jest zaszczytem i ostrzeżeniem. Nie możemy w żaden sposób zagrozić naszej historycznej spuściźnie i spokojnej, pokojowej przyszłości naszych dzieci i wnuków".

Czym jest "europejskość"?

"Dziś >>europejskość<< oznacza bycie częścią całości, budowanej na wartościach i zasadach opartych na godności człowieka, wolności i sprawiedliwości" - mówił szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

W ramach uroczystości, w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zorganizowana została wystawa poświęcona Pokojowej Nagrodzie Nobla.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco