2016.05.12
Status gospodarki rynkowej dla Chin: posłowie domagają się ochrony unijnego przemysłu i miejsc pracy
©AP Images / European Union-EP

Dopóki Chiny nie spełnią wszystkich pięciu unijnych kryteriów warunkujących przyznanie im statusu gospodarki rynkowej, eksportowane przez nie towary powinny być traktowane przez UE "niestandardowo" - napisali w przyjętej w czwartej rezolucji posłowie.  Ta niestandardowa metodologię w dochodzeniach antydumpingowych i antysubsydyjnych ma pozwolić na ocenę, czy chińskie ceny są realistyczne, zedby chronić unijny przemysł i miejsca pracy.

Posłowie podkreślają jednocześnie, że UE musi znaleźć sposób, aby "niestandardową metodologię" stosować zgodnie międzynarodowych zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Protokół dostępu do rynku WTO przewiduje po 11 grudnia 2016 zmianę statusu Chin w postepowaniach arbitrażowych dotyczących ochrony handlu. Posłowie wezwali Komisję Europejską do przedstawienia propozycji biorącej pod uwagę wszystkie te oczekiwania.

Wpływ chińskiego importu na przemysł UE

Posłowie zaapelowali do Komisji o uważne wsłuchanie się w obawy wyrażane przez unijny przemysłu, związki zawodowe i inne podmioty odnośnie konsekwencji dla rynku prayc, ochrony środowiska i poziomu wzrostu gospodarczego w UE. Nadwyżka zdolności produkcyjnych Chin i chiński eksport towarów po zaniżonych cenach już teraz "ma znaczne społeczne, gospodarcze i środowiskowe konsekwencje w UE" - mówią posłowie i zwracają uwagę Komisji w szczególności na problemy sektora hutniczego.

Posłowie podkreślają, że aż 56 z 73 stosowanych przez UE instrumentów antydumpingowych UE ma zastosowanie w odniesieniu do importu z Chin.

Chiny ważne jako partner

Posłowie podkreślają jednak "jak istotne jest partnerstwo UE z Chinami". Chiny są drugim, co do wielkości, partnerem handlowym UE, z dzienną wartością przepływów handlowych wynoszącą ponad €1miliard, chiński rynek "był do tej pory głównym narzędziem wypracowywania zysków dla wielu europejskich przemysłów i marek, zauważają posłowie

Posłowie są zdecydowanie przeciwni "jednostronnemu przyznaniu Chinom statusu gospodarki rynkowej", zamiast tego, wzywają do koordynacji z innymi poważnym partnerami handlowymi, w celu stworzenia wspólnej interpretacji przepisów światowej organizacji Handlu (WTO). Posłowie wzywają Komisję Europejską do wykorzystania nadchodzących szczytów G7 i G20 oraz szczytu UE-Chiny, do opracowania odpowiedniej formuły.

Reforma unijnego prawa anty-dumpingowego

Posłowie wskazują też na "palącą konieczność" całościowej reformy narzędzi obrony handlowej UE i wzywają Radę do odblokowania pakietu wniosków mających na celu ich zmodernizowanie, na temat którego Parlament przyjął własną pozycję w 2014 roku.

Kontekst i kolejne kroki

Jeśli Komisja Europejska miałaby zaproponować uznanie Chin za kraj o gospodarce rynkowej zgodnie z prawej wspólnotowym, Parlament współdecydowałby w tej sprawie wspólnie z Radą.

Podczas niedawnej debaty parlamentarnej na temat radzenia sobie z importem z Chin po 11 grudnia 2016 roku, Komisarz Vytenis Andriukaitis powiedział posłom, że Komisja Europejska pracuje nad nowym zestawem przepisów, zawierającym silne narzędzia obrony handlowej i zapewniającym zgodność z zasadami WTO i będzie omawiać te kwestie "przed przerwą letnią".

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco