2016.05.10
Dlaczego status gospodarki wolnorynkowej nie powinien zostać przyznany Chinom?
Dennis Jarvis/Flickr

Dobrze by było gdyby od czasu do czasu Unia Europejska zastosowała wobec swoich polityk tzw. „brzytwę Ockhama”; zasadę filozoficzną wywodzącą się od jednego z najznamitniejszych przedstawicieli europejskiej myśli naukowej. Zasada ta postuluje stosowanie najprostszych rozwiązań do wyjaśnienia nawet najbardziej złożonych problemów.

Takie podejście doprowadzić musi do zdecydowanej odmowy przyznania przez Unię Europejską statusu gospodarki rynkowej (MES) Chinom i nie komplikowania jeszcze bardziej sytuacji prawnej związanej z Protokołem wejścia Chin do WTO.

Mimo upływu piętnastu lat od wejścia w życie Protokołu, Chiny nadal nie przeprowadziły dobrowolnie reform koniecznych do spełnienia pięciu podstawowych kryteriów uzyskania statusu gospodarki rynkowej, ustanowionych przez UE. Dlatego też, nie zgadzamy się rozpatrzyć automatycznego przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Jako Posłowie Parlamentu Europejskiego, będziemy chronić interesów europejskich firm i naszych miejsc pracy. Konieczność podjęcia decyzji do końca roku i naciski ze strony chińskiej nie powinny prowadzić do podjęcia pochopnej decyzji i osłabienia naszych gospodarek.

Nadanie Chinom statusu gospodarki rynkowej zmusiłoby nas do zmiany wypracowanych mechanizmów ochrony europejskiego rynku przed importem i osłabienia naszych firm. Nie moglibyśmy walczyć z nieuczciwą konkurencją. Na dzień dzisiejszy, UE stosuje ponad 50 środków anty-dumpingowych na import chiński w celu ochrony europejskich miejsc pracy i firm z wielu sektorów.

Wzywamy Unię Europejską do podjęcia konkretnych, stanowczych kroków w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem wynikającym z Protokołu. Powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością i mówić jednym głosem, a nie podejmować nieprzemyślane, pochopne i nieodpowiedzialne decyzje.

Unia Europejska musi mówić jednym głosem; musi wypracować wspólną strategie ochrony swoich interesów ekonomicznych. Dyskusje o nadaniu Chinom statusu MES wykazały również konieczność redefiniowania całej unijnej polityki handlowej, która musi być bardziej ofensywna niż dotychczas. Musimy zagwarantować sobie mechanizmy obrony naszych firm i miejsc pracy przed fiskalnym, społecznym czy środowiskowym dumpingiem. Dlatego też, Komisja Europejska i Państwa Członkowskie muszą jak najszybciej przyspieszyć projekt modernizacji i wzmacniania naszych instrumentów ochrony rynku.

Działania Unii Europejskiej powinny również być bardziej zdecydowane w zakresie walki o dostęp dla firmy europejskich do rynków eksportowych. Unia musi przestać otwierać się na import z państw, które nie respektują wzajemności i zrównoważonych relacji gospodarczych.

To dzięki jasnemu stanowisku w tych sprawach Unia Europejska stanie się prawdziwą gospodarczą i polityczną potęgą, szanowaną na arenie międzynarodowej.

Salvatore CICU (Włochy), Lara COMI (Włochy), Santiago FISAS AYXELA (Hiszpania), Elisabetta GARDINI (Włochy), Alain LAMASSOURE (Francja), Franck PROUST (Francja), Fernando RUAS (Portugalia), Tokia SAÏFI (Francja), Massimiliano SALINI (Włochy), Antonio TAJANI (Włochy), Jarosław WAŁĘSA (Polska), Iuliu WINKLER (Rumunia), Pablo ZALBA BIDEGAIN (Hiszpania).

Autorzy są posłami do Parlamentu Europejskiego z Grupy Politycznej Europejska Partia Ludowa (EPP).

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco