2016.04.28

W dniu wczorajszym podjęto próbę wprowadzenia do agendy Parlamentu Europejskiego kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Zgodnie z stanowiskiem delegacji PO-PSL, najsilniejsza frakcja w parlamencie - Grupa EPL - była temu przeciwna.

Przekonujemy do tego stanowiska inne frakcje, w tym liberałów i socjalistów, zabiegające o debatę o prawach kobiet i prawie aborcyjnym w Polsce. Powinny to być kwestie pozostające w kompetencji państw członkowskich. Silny, krajowy front protestu przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego stwarza nadzieję na obronę racjonalnego kompromisu z roku 1993. Wtedy i tylko wtedy unikniemy rozpatrywania tej sprawy na forum Parlamentu Europejskiego.

Ostrzegamy, że nasilający się proces niszczenia demokracji i praworządności w Polsce - obejmujący służbę cywilną, publiczne media, inwigilację Internetu, ręczne sterowanie prokuraturą, służbami specjalnymi i spółkami Skarbu Państwa - budzi coraz większe zaniepokojenie demokratycznego świata. Powoduje izolację Polski i prowokuje reakcje niekorzystne dla wizerunku naszego kraju. Przez to wszyscy płacimy coraz wyższą cenę za nadużycia władzy przez PiS. Polacy sobie na to nie zasłużyli! Obrona dobrego imienia Polski nie polega na ukrywaniu prawdy o nadużyciach PiS.

W imieniu Delegacji, Janusz Lewandowski

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco