2016.01.14

Mój czteromiesięczny pobyt w Brukseli można nazwać jednym z tych okresów, których nie zapomina się do końca życia.

Staż w Parlamencie Europejskim to nie tylko możliwość uczestniczenia w pracach Parlamentu, ale również możliwość zapoznania się z niezwykle ciekawym miejscem, jakim jest Bruksela. Ponadto, to wielkie wyróżnienie być częścią biura Posła Jarosława Wałęsy i móc od wewnątrz poznać tajniki systemu prac instytucji unijnych. Staż ten to również okazja do poznania samego siebie, zmierzenia się z trudnościami, słabościami i barierami, które na początku wydają się nie do pokonania, a które z czasem okazują się być jedynie nisko zawieszoną poprzeczką.

Praca w Parlamencie Europejskim, zapoznawanie się z jego codziennym życiem, pracami, nie tylko poszczególnych komisji, ale wszystkich jego komórek, to niesamowite doświadczenie dla każdego studenta. Możliwość zweryfikowania przez wiele lat przyswajanej na uczelni wiedzy na temat Unii Europejskiej z codzienną praktyką i funkcjonowaniem instytucji europejskich, to okazja dla każdego młodego człowieka zainteresowanego tematyką unijną. Największe wrażenie robi skala działalności PE i poruszanej na jego forum tematyki.

Właściwie na wyciągnięcie ręki można się przekonać, jak wygląda wykonywanie polityki na szczeblu europejskim. Biorąc udział w pracach Parlamentu ma się wrażenie, że człowiek znajduje się w samym centrum życia politycznego Europy.

Do moich obowiązków należało: uczęszczanie na spotkania grup politycznych, komisji parlamentarnych, seminaria i konferencje tematyczne, a także przygotowanie pisemnych i ustnych raportów z tych wydarzeń, utrzymywanie kontaktów z organizacjami międzynarodowymi, przygotowywanie projektów wystąpień parlamentarnych, pytań do Komisji Europejskiej oraz tłumaczeń roboczych, wykonywanie codziennych obowiązków administracyjnych oraz organizacyjnych, przyczyniających się do sprawnego funkcjonowania biura parlamentarnego.

Ponadto sam PE to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Niemalże każdego dnia można wziąć udział w nowej wystawie sztuki czy pokazie tańca ludowego nie tylko krajów europejskich.

Liczba atrakcji, które to miasto oferuje jest tak ogromna. Bruksela nie bez powodu nazywana jest stolicą Europy. Multikulturowość tego miasta możliwość poznania ludzi nie tylko z Europy, ale z całego świata, a to kolejna duża zaleta stażu. Ogrom wrażeń, refleksji i doświadczeń przyniosła nieskończona liczba rozmów z innymi stażystami, studentami oraz mieszkańcami Brukseli. Staż w PE to niepowtarzalna okazja poznania mnóstwa ciekawych i otwartych ludzi.

Pobyt tu uważam za niesamowite doświadczenie, życiową lekcję i okazję do zweryfikowania swoich umiejętności.

Panie Pośle, bardzo dziękuję za możliwość odbycia Stażu w Pańskim Biurze i tym samym zdobycia tak cennego doświadczenia; Magdzie Sągin, Magdzie Gielo-Politewicz i Paulinie Klonowskiej dziękuję za wyrozumiałość, cierpliwość, poświęcony mi czas i towarzystwo.

 

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco