2015.07.17

W Parlamencie Europejskim, bycie ze Stanów Zjednoczonych jest czymś w rodzaju anomalii. Nie wielu ludzi oczekuje by młoda dziewczyna z Indiany pracowała dla polskiego posła do Parlamentu Europejskiego. Pomimo nadzwyczajności mojej pozycji, ostatnie cztery tygodnie pracy dla pana Wałęsy dały mi możliwość zaangażowania się w politykę na skalę międzynarodową.

Dlaczego w takim razie obywatel Ameryki chciałby pracować w Parlamencie Europejskim? Pomimo, iż amerykańskie i europejskie systemy polityczne są podobne w tym, że zarówno Kongres USA i Parlament Europejski są organami przedstawicielskimi unikalnych państw/ stanów, to Ameryka nie posiada odpowiednika Europejskiego projektu integracyjnego. 

Unia Europejska, jako ponadnarodowa instytucja, stawia wysoką poprzeczkę dla regionalnej współpracy gospodarczej, finansowej i (do pewnego stopnia) współpracy politycznej. Pomimo zaciętych debat poszczególnych państw członkowskich, co do korzyści płynących z przynależności do Unii Europejskiej, sam fakt, iż Unia nadal trwa pomimo różnych kryzysów finansowych, z którymi musiała się zmierzyć w ciągu ostatnich siedmiu lat, jest świadectwem jej integralności.

Jako studentka Politologii skupiającej się na stosunkach międzynarodowych, zostałam skonfrontowana z brutalną rzeczywistością, w której to różne kryzysy, takie jak wojny, problemy gospodarcze, zaniedbania środowiska i niepokoje polityczne, utrudniają życie nie tylko bezpośrednio dotkniętych nimi lokalnym społecznościom, ale także całemu globalnemu społeczeństwu. Z rosnącej współzależności stosunków państwowych, która następuje za pośrednictwem międzynarodowych korporacji, międzynarodowych instytucji i współdzielonej kultury, problemy jednej wspólnoty stają się problemami wszystkich. Parlament Europejski oferuje tę wspólnotę, i miałam szczęście być częścią tego procesu.

W trakcie mojej pracy dla pana posła Wałęsy, dałam się całkowicie pochłonąć procesom politycznym, które były dla mnie jednocześnie znane i zupełnie nowe. Posiedzenia Komisji, sprawozdania z aktualnych tematów, specjalnych i bieżących światowych wydarzeń politycznych, to wszystko łączy się w tym miejscu i tworzy atmosferę niekończących się możliwości. Każdy dzień w Parlamencie jest inny: jeden poranek tutaj dostarczył mi więcej wrażeń i doświadczeń, niż jakakolwiek inna moja wcześniejsza praca.

Najcenniejszą otrzymaną lekcją z czasu spędzonego tutaj w Parlamencie jest dla mnie wartość dialogu. Każdemu posiedzeniu komisji, każdemu sprawozdaniu, każdemu wystąpieniu plenarnemu, poświęca się tyle czasu i badań tak, aby zapewnić owocną dyskusję. Parlament jest wybierany po to by tworzyć prawo ludzkie, dla ludzi i przez ludzi. Jeśli komunikacja lub debata jest płytka, niczego nie można osiągnąć.

Wszyscy możemy się tutaj czegoś nauczyć i wnieść do debaty. Wiem, że życiowe lekcje, które otrzymałam w ciągu ostatniego miesiąca, dostarczyły mi bezcenny wgląd do spraw międzynarodowych w przyszłości. Jestem bardzo wdzięczna za szansę pracowania w Parlamencie Europejskim i na dodatek z tak wspaniałymi ludźmi.

Clare Welch

 

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco