05.02.2013

Jutro o 9.00 rozpocznie się debata posłów z szefem Komisji Europejskiej oraz przedstawicielami irlandzkiej prezydencji poświecona spotkaniu na szczycie przywódców państw UE, na którym powinny zapaść decyzje o wysokości budżetu na lata 2014-2020. Posłowie będą zapewne przestrzegać przed nadmiernymi cięciami w budżecie, który ostatecznie musi zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Po fiasku szczytu w listopadzie, kiedy nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie wydatków na następna siedmiolatkę, przywódcy państw członkowskich dają sobie kolejną szansę na porozumienie w najbliższy czwartek i piątek.

Posłowie do PE nie tylko domagają się wystarczających środków na pokrycie zaplanowanych wydatków, ale również większej elastyczności budżetu, czyli możliwości przenoszenia niewykorzystanych środków w celu sfinansowania wydatków, na które funduszy zabrakło.

Posłowie opowiadają się również za rzeczywistym systemem przychodów własnych zasilających budżet unijny - tak jak przewiduje traktat - co pozwoliłoby zmniejszyć ciężar finansowania budżetu UE ze składek z budżetów krajowych.

Debata będzie transmitowana w sieci na stronie EPLive oraz przez satelitę na kanale EbS+ (odsyłacze znajdują się obok / poniżej).

Relacja na żywo z debaty
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/schedule

Konferencja prasowa przewodniczącego komisji budżetowej A. Lamassoure (EPP, FR), początek o godzinie 10.00
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/other-events/video?event=20130206-1000-SPECIAL-UNKN

EbS+
http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?date=06/02/2013&sitelang=en&page=3&institution=Parliament

Zobacz na co idą Twoje pieniądze (narzędzie interaktywne: Budżet UE z bliska)
http://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/content/20111107MUN30717/html/Bud%C5%BCet-UE-z-bliska

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco