2014.12.17

Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego głosami deputowanych Parlamentu Europejskiego został uznany za najlepszy film europejski minionego roku.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się dzisiaj podczas sesji plenarnej w Strasbourgu. Nagrodę z rąk Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego odebrał reżyser filmu Paweł Pawlikowski. "Wygrał film bez wątpienia kompletny: świetny scenariusz, znakomita gra aktorska, perfekcyjne zdjęcia i najwyższej profesji reżyseria. Film "Ida" Pawlikowskiego za powyższe przymioty już uzyskał tytuł europejskiego filmu roku 2014, przyznany w Rydze przez Europejską Akademię Filmową. Został nominowany do Złotych Globów i ma wyjątkowo szeroką widownię na świecie.

O samym filmie można powiedzieć, iż przedstawia kwintesencję humanizmu. Opowiada w sposób niezwykle powściągliwy i delikatny o trudnych fragmentach historii, powikłanych losach ludzkich, sprawach często zapominanych a wciąż ważnych i aktualnych. Szkoda, że takie obrazy powstają tak rzadko, cieszy, iż po raz kolejny mamy ważny dowód, świadczący o sile europejskiej kinematografii" – powiedział po przyznaniu nagrody Bogdan Zdrojewski, poseł do Parlamentu Europejskiego i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Film taki jak "Ida" jest poruszającą historią, która w sposób prosty, przedstawia skomplikowane relacje polsko-żydowskie na tle skomplikowanych losów powojennej Polski. Nagrody i uznanie publiczności jakie zdobył, są najlepszym dowodem na to, że tego typu filmy są dziś potrzebne. To właśnie poprzez filmy europejskie poznajemy historię, kulturę, tradycje i języki naszych sąsiadów" – dodał poseł Bogdan Wenta.

Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX ustanowiona została w 2007 roku w celu zwrócenia większej uwagi na kino europejskie. Dodatkowo ma służyć pobudzeniu debaty o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie na podstawie głosów eurodeputowanych. Zwycięski film zostaje przetłumaczony na 23 języki urzędowe UE oraz opublikowany w wersji dla osób niedowidzących lub z wadami słuchu, co ułatwia i przyśpiesza jego rozpowszechnianie w całej UE. W tym roku po raz pierwszy trzy nominowane do nagrody filmy – "Ida" (Polska), "Girlhood" (Francja) i "Class Enemy" (Słowenia) - zostały pokazane we wszystkich krajach członkowskich UE w ramach Dni Nagrody LUX zorganizowanych przez Biura PE. "Ida" zdobyła nagrody między innymi w Warszawie, Gdyni, Londynie, Wiesbaden, Gijon, Mińsku, Toronto (FIPRESCI) i Los Angeles. Ponadto, film jest polskim kandydatem do Oskara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny oraz otrzymał 5 Nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco