04.06.2013
DNI KASZUBSKIE w BRUKSELI 4-5 CZERWCA 2013
DNI KASZUBSKIE w BRUKSELI 4-5 CZERWCA 2013

Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, w ramach którego działa Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli, organizuje „Dni Kaszubskie w Brukseli” – wydarzenie promujące Kaszuby jako symbol bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Województwa Pomorskiego, unikatowego w skali całego kraju.

W programie Dni Kaszubskich zaplanowano:

 • 04.06.2013 r., godz. 15:00 – 17:30: Seminarium pt.: „Jeziora – cenne ostoje przyrody. Jak poprawić stan ekosystemów jeziornych?” - konferencja połączona z wystawą pt.: „Jeziora pomorskie jako ostoje bioróżnorodności.”
 • 04.06.2013 r., godz. 19:30: Wieczór kaszubski wraz z koncertem kaszubskiego zespołu „Bubliczki”,
 • 05.06.2013 r., godz. 11:30 – 13:30: Seminarium pt.: „Języki regionalne w polityce europejskiej i krajów członkowskich UE”

Wszystkie wydarzenia objęte są honorowym patronatem:

 • Jego Ekscelencji Artura Harazima, Ambasadora RP w Królestwie Belgii
 • Pana Jana Kozłowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego z Województwa Pomorskiego
 • Pana Jarosława Wałęsy, Posła do Parlamentu Europejskiego z Województwa Pomorskiego

Organizator Dni Kaszubskich w Brukseli: Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”

Współorganizatorzy Dni Kaszubskich w Brukseli:

 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski
 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii
 • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
 • Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
 • Kaszubski Instytut Rozwoju

Patronat medialny:

 • Telewizja Polska S.A. oddział w Gdańsku
 • Radio Gdańsk
 • Dziennik Bałtycki

Szczegółowe informacje na temat „Dni Kaszubskich” w Brukseli

Zakres projektu, termin i lokalizacja

Dni Kaszubskie odbędą się w dniach 4-5 czerwca 2013 r. w Brukseli w ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia (Green Week) organizowanego corocznie przez instytucje europejskie.

Podczas Dni Kaszubskich odbędzie się kilka interesujących wydarzeń. Pierwsze z nich to seminarium na temat rewitalizacji jezior, które zostanie zorganizowane przy wsparciu Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie to wpisuje się swoją tematyką w trwający Rok Jezior Pomorskich oraz Europejski Zielony Tydzień. Drugim elementem „Dni Kaszubskich” będzie spotkanie z regionami europejskimi na temat ochrony języków regionalnych, w poczet których, jako jedyny język o tym statusie w Polsce, zalicza się język kaszubski. Dopełnieniem całości będzie Wieczór Kaszubski: koncert kaszubskiego zespołu „Bubliczki” oraz prezentacja twórczości regionalnej z możliwością degustacji tradycyjnych kaszubskich potraw, pokazem rzemiosła kaszubskiego i warsztatami dla dzieci. W ramach projektu będzie również prezentowana mobilna wystawa „Pomorskie Jeziora” przygotowana i wyprodukowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Grupa odbiorców

Grupą odbiorczą projektu jest międzynarodowe środowisko w Brukseli. Wśród uczestników wydarzeń znajdą się przedstawiciele instytucji europejskich, ambasad, stałych przedstawicielstw, reprezentanci regionów i miast z całej Europy (w tym uczestnicy Zielonego Tygodnia) oraz rodowici mieszkańcy Brukseli i Belgii. Łącznie ok. 650 osób.

Szczegółowy program Dni Kaszubskich w Brukseli

4 czerwca 2013 r.
godz. 15:00 – 17:30

Seminarium pt.: "Jeziora – cenne ostoje przyrody. Jak poprawić stan ekosystemów jeziornych?" konferencja połączona z wystawą pt.: "Jeziora pomorskie jako ostoje bioróżnorodności."

miejsce: była siedziba Polskiej Ambasady, Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruksela

Pojezierze Kaszubskie to kraina o niezwykłych walorach artystycznych głównie dzięki niezliczonym urokliwym jeziorom o bardzo ciekawych kształtach i łagodnych brzegach. Jak ochronić ich piękno i niepowtarzalny ekosystem? Czy rewitalizacja zdegradowanych jezior jest wciąż możliwa? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można będzie znaleźć biorąc udział w seminarium, którego tematyka wpisuje się w zakres Europejskiego Zielonego Tygodnia 2013.

Seminarium "Jeziora – cenne ostoje przyrody. Jak poprawić stan ekosystemów jeziornych?" odbędzie się w dawnej siedzibie Polskiej Ambasady w Brukseli, Avenue des Gaulois 29. Uczestników spotkania przywitają Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa oraz Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

W programie zaplanowano następujące wystąpienia:

 • „Antropogeniczne zagrożenia dla jezior i ich skutki na przykładzie jezior Pomorza” - przedstawiciel Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych
 • „Doświadczenia w prowadzenia projektów mających na celu polepszenie stanu ekosystemu jezior” – przedstawiciel regionu biorącego udział w pracach grupy roboczej ds. wody sieci ERRIN
 • „Ochrona jezior – finansowanie inwestycji w nowej perspektywie” – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Środowiska

W czasie seminarium prezentowana będzie wystawa pokazująca piękno Pomorskich i Kaszubskich Jezior. Wystawa przygotowana i wyprodukowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

4 czerwca 2013 r.
godz. 19:30

Wieczór kaszubski wraz z koncertem kaszubskiego zespołu "Bubliczki"

miejsce: Le „Bouche-à-Oreille”, Rue Félix Hap 11, 1040 Bruksela

Wielbiciele oryginalnej ceramiki, koszy wyplatanych z wikliny i kolorowego haftu będą zachwyceni. Kaszuby to również ostoja prostej tradycyjnej kuchni, czerpiącej z darów morza i lasu. Podczas wieczoru kaszubskiego będzie można podziwiać kaszubskie rzemiosło artystyczne, posmakować regionalnych potraw i pobawić się w rytmie folkowej muzyki kapeli „Bubliczki” znanej z programu: „Must be the Music”. Również dzieci nie będą się nudzić – specjalnie dla nich zaplanowano warsztaty, podczas których spróbują, jak tworzyć kaszubskie regionalne rękodzieło.

5 czerwca 2013 r.
godz. 11:30 – 13:30

Seminarium "Języki regionalne w polityce europejskiej i krajów członkowskich UE"

miejsce: Parlament Europejski w Brukseli, Sala A3G-3

Mieszkańcy regionu mówią w języku kaszubskim, który jako jedyny zyskał prawny status języka regionalnego w Polsce. Odgrywa ważną rolę w publicznym życiu Kaszubów: wita mieszkańców na tablicach wjazdowych, jest przedmiotem maturalnym i przede wszystkim to wciąż żywy środek porozumiewania się. Kaszubskie radio o profilu muzyczno-informacyjnym dociera do ponad 500 tys. osób. Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium i dyskusji nad wartością i potrzebą ochrony językowej różnorodności w Europie.

Seminarium poświęcone językom regionalnym odbędzie się w Parlamencie Europejskim. Uczestników spotkania przywita Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski. Podczas konferencji referaty zaprezentują m.in.: dr Tomasz Wicherkiewicz, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy języki regionalne to bogactwo, czy raczej problem Europy; przedstawicielka Komisji Europejskiej, Wydziału Edukacji i Kultury, która przybliży kwestię ochrony różnorodności językowej w Unii Europejskiej; Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki przedstawi wyzwania związane z ochroną języka kaszubskiego, jedynego języka regionalnego w Polsce. Poznamy również dobre praktyki włoskiego regionu Friuli-Wenecja Julijska (Friuli - Venezia Giulia), związane z promocją i ochroną języka Friulian. Ponadto planowane jest wystąpienie przedstawiciela Szwajcarii prezentującego doświadczenia w Kantonie Gryzonia (Canton of Grisons / Graubünden), w zakresie zachowania znajomości języka romansz. Przyczynkiem do dyskusji będzie raport poświęcony ochronie języków regionalnych i mniejszościowych, który przedstawiony zostanie przez autora – Posła do Parlamentu Europejskiego François Alfonsi.

Oprac.: Stowarzyszenie „Pomorskie w UE” i Kaszubski Instytut Rozwoju

© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco