18.02.2014

Dzisiaj: Europejskie Centrum Solidarności w Brukseli

Jarosław Wałęsa (PO), Jan Kozłowski (PO), Jerzy Buzek (PO), Grupa EPL w Parlamencie Europejskim*

 

- Solidarność to coś więcej niż tylko słowo, Solidarność to coś więcej niż niezwykły ruch społeczny w Polsce. Tamten zryw dał początek przemianom nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Tak jak wtedy krzyczano nie ma wolności bez Solidarności, tak teraz można wykrzyczeć: nie ma Europy bez Solidarności - powiedział europoseł Jarosław Wałęsa w związku z otwarciem wystawy nt. Europejskiego Centrum Solidarności w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Z inicjatywy europosłów PO Jarosława Wałęsy i Jana Kozłowskiego Europejskie Centrum Solidarności, które powstaje aktualnie w Gdańsku na symbolicznym Placu Solidarności i już w tym roku otworzy swoją pierwszą stałą wystawę, zostanie przedstawione dziś w Parlamencie Europejskim. Wystawę rozpocznie koncert polskiego zespołu akordeonowego Motion Trio.

- W 2005 roku byłem współsygnatariuszem aktu erekcyjnego Europejskiego Centrum Solidarności. Dziś z satysfakcją obserwuję, że ten ambitny projekt niezwykle się rozwinął. Europejskie Centrum Solidarności to coś więcej niż miejsce spotkań miłośników kultury i historii. To szerokie, ogólnoeuropejskie forum współpracy i dialogu na temat solidarności, wolności i demokracji. Jestem przekonany, że będzie także pełnić znaczącą rolę w promowaniu tych wartości w państwach autorytarnych, które drogę do suwerenności, jaką przeszła Polska i inne kraje bloku wschodniego, mają jeszcze przed sobą - dodał europoseł Jan Kozłowski.

ECS ma być nie tylko muzeum, promującym wiedzę o Solidarności i ruchach antykomunistycznych w Polsce i w Europie, ale ma również popychać do refleksji nad współczesnym światem. Zaplanowano miejsce na wystawy czasowe, bibliotekę i czytelnię, mediatekę, archiwum, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. ECS być miejscem spotkań obywateli i inspirować dyskusje na temat demokracji czy też sprawiedliwości społecznej.

- Europejskie Centrum Solidarności ma nam przypominać o wsparciu, jakiego Unia okazywała w przeszłości tym, którzy go potrzebowali. A jednocześnie pomoże nam patrzeć w przyszłość - chcemy ją budować w oparciu o tę najszlachetniejszą z ludzkich wartości; chcemy, by przekraczała ona geograficzne granice i docierała do wszystkich tych, którzy w nią wierzą - na Białorusi, Ukrainie czy w Północnej Afryce. Każdy, kto staje w obronie fundamentalnych praw człowieka musi odczuć, że może liczyć na naszą solidarność. Esplanada przed Parlamentem Europejskim nosi nazwę Solidarności 1980 pisanej „solidarycą”. To symbol zobowiązania, które wspólnie obraliśmy, by dalej promować, bronić i pogłębiać solidarność. Aby wzmacniać Parlament Europejski, jako jeszcze jedno Europejskie Centrum Solidarności - przypomniał Jerzy Buzek, były przewodniczący PE.

Wystawa, współorganizowana przez Grupę EPL, ECS, Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego oraz portal internetowy culture.pl, będzie trwała od 18 do 20 lutego.

Dalszych informacji udziela:
Biuro Prasowe EPL
Agata Byczewska +32473841093

© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco