28.09.2018

Nowe przepisy głosowane w środę ograniczyłyby emisje dwutlenku węgla z nowych samochodów i zwiększyłyby liczbę pojazdów o zerowej lub niskiej emisji.

Parlamentarna komisja ds. ochrony środowiska proponuje ustanowienie wyższego celu dla redukcji emisji: 45% redukcję emisji ze wszystkich nowych samochodów na terenie UE, do 2030 roku (w porównaniu do 30% celu redukcji emisji zaproponowanego przez Komisję Europejską, w stosunku do 2020 roku), z celem pośrednim, w wysokości 20%, do 2025 roku. W przepisach ustanowiono też podobne cele dotyczące ciężarówek.

Producenci samochodów musieliby również zapewnić, że pojazdy o zerowej i niskiej emisji, emitujące mniej niż 50 g CO2 na kilometr, osiągną 40% udział w rynku sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych do 2030 roku oraz 20% udział do 2025 roku.

Informacje pogłębione

Transport jest jedynym z głównych sektorów gospodarki UE, w którym emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną, stwierdzono w tekście. Aby wypełnić zobowiązania podjęte na COP21 w 2015 roku, dekarbonizacja całego sektora transportu musi ulec przyspieszeniu, na drodze do zerowych emisji w połowie wieku. 

Jednocześnie światowy sektor motoryzacyjny szybko się zmienia, szczególnie w zakresie elektrycznych układów napędowych. Jeśli europejscy producenci samochodów zbyt późno zaangażują się w niezbędne przemiany energetyczne, ryzykują utratę wiodącej roli, stwierdzono w sprawozdaniu.

Debata: wtorek, 2 października

Głosowanie: środa, 3 października

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza

Konferencja prasowa: środa, 3 października, o 15.00

Głosowanie nad aktualizacją dotyczącą audiowizualnych usług medialnych, zapewnić ma skuteczniejszą ochronę dzieci oraz 30% udział utworów europejskich w katalogach platform internetowych.

Zmiany w przepisach dotyczyć będą nadawców, jak również platform udostępniających pliki wideo oraz wideo na żądanie, takich jak Netflix, Youtube lub Facebook oraz transmisji na żywo na platformach udostępniania wideo. 

Nowe przepisy chroniące dzieci, wymagają, aby platformy internetowe podejmowały działania przeciwko treściom nakłaniającym do przemocy, nienawiści i terroryzmu, są również bardziej rygorystyczne w stosunku do reklam oraz lokowania produktów.

Nowe zasady dotyczące reklam

Zdefiniowano również nowe zasady dotyczące treści reklamowych. Reklamy zajmować mogą maksymalnie 20% dziennego okresu nadawania, w godzinach od 6.00 do 18.00, ze specjalnym limitami w okresie największej oglądalności, od 18.00 do 24.00.

Głosowanie: wtorek, 2 października

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza

Konferencja prasowa: środa, 3 października, o 10.00, z udziałem sprawozdawców: Petry Kammerevert (S&D, DE) oraz Sabine Verheyen (EPP, DE) 

W Parlamencie odbędzie się we wtorek rano debata plenarna o priorytetach szczytu UE, który odbędzie się 18 października. Główne tematy szczytu to Brexit, polityka migracyjna i wewnętrzna.

Nieco ponad sześć miesięcy przed Brexitem, który ma nastąpić 30 marca 2019 r., szefowie państw i rządów UE spotkają się na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, aby przedyskutować (w formacie UE-27) stan negocjacji w sprawie warunków porozumienia o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii.

Debata: wtorek, 2 października

Procedura: Debata bez rezolucji

Kod procedury. 2018/2771(RSP)

W środę posłowie przedyskutują reformy sądownictwa w Rumunii i ich wpływ na trójpodział władzy. Premier Viorica Dăncilă weźmie udział w debacie.

Rezolucja podsumowująca debatę zostanie poddana pod głosowanie w Strasburgu na sesji plenarnej w listopadzie.

Ostatni raz Parlament Europejski debatował o rządach prawa w Rumunii w lutym ubiegłego roku, w kontekście masowych protestów ulicznych wywołanych przyjęciem przez rumuński parlament nowelizacji organizacji systemu sądownictwa i zmianami w przepisach dotyczących konfliktu interesów. Zmieniono również kodeks karny i kodeks postępowania karnego, zmiany te są obecnie analizowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Demonstranci ponownie wyszli na ulice w zeszłym miesiącu, aby zaprotestować przeciwko korupcji i zmianom w sądownictwie. Kilka osób zostało rannych w starciach z policją. 

W styczniu Komisja Europejska uznała, że zmiany te mogą mieć wpływ na niezależność rumuńskiego systemu sądownictwa i jego zdolność do skutecznego zwalczania korupcji. W poniedziałek 1 października, przed debatą plenarną, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans, przedstawi sytuację w Rumunii na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich.

Debata: środa, 3 października

Głosowanie: Listopad

Procedura. Oświadczenia Rady i Komisji wraz z rezolucją: Oświadczenia Rady i Komisji wraz z rezolucją

Premier Estoni Jüri Ratas weźmie udział w debacie na temat przyszłości UE środę rano o 10.00, w obecności przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.

Jüri Ratas jest premierem Republiki Estonii od listopada 2016 roku. Jest również przewodniczącym Estońskiej Partii Centrum.

Ratas będzie dziesiątym szefem państwa lub rządu UE, który zabierze głos w Parlamencie na temat europejskiej przyszłości. Wcześniej w debatach udział wzięli:

- Premier Irlandii Leo Varadkar17 stycznia 2018 roku,

- Premier Chorwacji Andrej Plenković 6 lutego 2018 r,

- Premier Portugalii António Costa14 marca 2018 r,

- Prezydent Francji Emmanuel Macron17 kwietnia 2018 r,

- Premier Belgii Charles Michel w dniu 3 maja 2018 r., oraz

- Premier Luksemburga Xavier Bettel 30 maja 2018 roku.

- Premier Holandii Mark Rutte, 13 czerwca 2018 r.

- Premier Polski Mateusz Morawiecki, 4 lipca 2018 r.

- Premier Grecji Aleksis Tsipras, 11 września 2018 r.

Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis wezmie udzial w debacie plenarnej na temat przyszłości integracji europejskiej drugiej październikowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani i premier Jüri Ratas spotkają się z dziennikarzami w środę o godz. 12.30 przed salą protokołów TBC

Debata: środa 3 października, godz. 10:00

Procedura: Debata bez rezolucji

Kod procedury: 2018/2731(RSP)

Briefing prasowy: środa, 3 października, 12.30 przed salą protokolarną

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco