28.06.2018

Polityka migracyjna UE: posłowie ocenią działania europejskich liderów

Wyniki Szczytu UE, 28-29 czerwca, podczas którego przywódcy planują podjąć kroki prowadzące do porozumienia dotyczącego unijnej polityki migracyjnej i azylowej, będą najistotniejszym tematem wtorkowej debaty, z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i Przewodniczącego Komisji Europejskiej Junckera.

Parlament, od listopada 2017 roku, oczekuje na wspólne stanowisko państw członkowskich dotyczące reformy Rozporządzenia Dublińskiego, która jest kluczem do zmian we Wspólnym Europejskim Systemie Azylowym, aby rozpocząć negocjacje między instytucjami. Posłowie wielokrotnie wzywali Radę do wykazania się rzeczywistą wolą polityczną reformy systemu azylowego i położenia kresu sytuacji , w której giną migranci próbujący przedostać się do Europy.

Posłowie ocenią również postępy poczynione przez szefów państw lub rządów podczas dwudniowego szczytu w sprawie pogłębienia unii gospodarczej i walutowej, kolejnego budżetu UE, negocjacji Brexitu oraz współpracy w UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony 

Debata: wtorek, 3 lipca 

Procedura: Oświadczenia Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej

Premier Polski Mateusz Morawiecki będzie ósmym europejskim przywódcą, który zabierze głos w debacie plenarnej na temat przyszłości Unii. Posiedzenie, z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, zaplanowano na środę, o 09.00.

Mateusz Morawiecki, członek konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), pełni urząd Prezesa Rady Ministrów od 9 stycznia 2018 roku.

Będzie to ósma z serii debat na temat przyszłości Europy między szefami państw lub rządów UE a posłami do Parlamentu Europejskiego. Poprzednio w Parlamencie gościli:

Przewodniczący Parlamentu Antonio Tajani i premier Morawiecki spotkają się z dziennikarzami, na konferencji prasowej, w środę, o 12.45.

Kolejnym przywódcą europejskim, który wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim będzie premier Grecji Alexis Tsipras, na wrześniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Debata: środa, 4 lipca 2018 

Procedura: Debata na temat przyszłości Europy, bez rezolucji

Konferencja prasowa: środa, 4 lipca, o 12.45, z udziałem Przewodniczącego PE Antonio Tajaniego i Premiera Polski Mateusza Morawieckiego

Obywatele państw spoza UE, zwolnieni z obowiązku wizowego, będą musieli uzyskać autoryzację przed podrożą do UE, zgodnie z nowymi przepisami , które zostaną poddane pod głosowanie w czwartek. Podróżnym uznawanym za stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa, nielegalnej migracji lub wysokiego ryzyka epidemii uniemożliwiono by wjazd.

Nowy europejski system informacji i autoryzacji podróży (ETIAS), uzgodniony już nieformalnie przez Parlament i negocjatorów Rady, powinien zacząć funkcjonować w 2021 roku. Będzie miał on zastosowanie do ponad 60 krajów i terytoriów, których obywatele mogą podróżować do UE bez wiz.

Zezwolenie na podróż będzie kosztować 7 euro i będzie ważne przez trzy lata. Zdecydowana większość podróżnych otrzyma natychmiast pozytywną odpowiedź po wypełnieniu formularza drogą elektroniczną, po sprawdzeniu ich danych w odpowiednich bazach danych.

Debata: środa, 4 lipca

Głosowanie: czwartek, 5 lipca

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza, porozumienie w pierwszym czytaniu

Projekty przepisów poprawiających egzekwowanie prawa i zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym oraz dotyczące delegowania pracowników w sektorze transportowanym i okresów wypoczynku kierowców, zostaną poddane pod głosowanie w środę.

W środę, pod głosowanie poddanych zostanie kilka wniosków: w sprawie delegowania pracowników do sektora transportu drogowego, skuteczniejszego egzekwowania przepisów w celu zwalczania nielegalnych praktyk, takich jak omijanie przepisów obowiązujących na wspólnym rynku, czy tworzenie firm przykrywek oraz modernizacji przepisów dotyczących wypoczynku kierowców, w celu zapewnienia im lepszych warunków pracy.

Wynikiem głosowania będzie ustalenie stanowiska Parlamentu przed negocjacjami z państwami członkowskimi UE, na temat proponowanego przeglądu przepisowe, które mają prowadzić do poprawy warunków pracy kierowców i zapewnienia równych szans operatorom w całej UE.

Debata: wtorek, 3 lipca

Głosowanie: środa, 4 lipca

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza, porozumienie w pierwszym czytaniu

Decyzja Komisji Prawnej o rozpoczęciu negocjacji z Radą zostanie ogłoszona w poniedziałek. Posłowie mają możliwość zakwestionowania tej decyzji, wnioskując o głosowanie na posiedzeniu plenarnym.

Zgodnie z procedurą Parlamentu (art. 69c Regulaminu) decyzja Komisji Prawnej o rozpoczęciu negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie dyrektywy dotyczącej praw autorskich zostanie ogłoszona na otwarciu sesji plenarnej w poniedziałek po południu. Posłowie mają czas do wtorku, do północy, aby sprzeciwić się tej decyzji.

Jeżeli więcej niż 10% posłów sprzeciwia się tej decyzji (76 posłów), należy przeprowadzić głosowanie plenarne w celu potwierdzenia lub odrzucenia decyzji komisji. To ewentualne dodatkowe głosowanie zostanie ogłoszone w środę i odbędzie się w czwartek o godz. 12.00.

Głosowania: jeśli się odbędzie, czwartek, 5 lipca

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco