22.09.2009

Parlament Europejski jest zaniepokojony opóźnieniami we wdrażaniu drugiej fazy Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II). Doniesienia o problemach technicznych zaalarmowały Parlament, który zażądał wyjaśnień od Komisji Europejskiej, a w czwartek przyjął rezolucję w tej sprawie.

Posłowie stwierdzają w przyjętej rezolucji, że z powodu „szeregu problemów i opóźnień nowy system nie zaczął jeszcze funkcjonować i pojawiły się wątpliwości co do wykonalności projektu”. Parlament domaga się informacji o dodatkowych kosztach, które w związku z tym trzeba będzie ponieść.

Podczas poniedziałkowej debaty komisarz Jacques Barrot wspominał o kwocie 1 miliona EUR na przeprowadzenie pierwszego z etapowych testów technicznych i poinformował, że KE nałożyła kary finansowe na wykonawcę systemu.

Posłowie przestrzegli przed powtórzeniem się w przypadku systemu VIS takiego samego scenariusza, jaki miał miejsce w ramach rozwoju SIS II. Wzywają Komisję i Radę do „przedstawienia uzasadnionego wyjaśnienia powodów, dla których w dalszym ciągu mają zaufanie od obecnego wykonawcy oraz jego zdolności do pomyślnego rozwinięcia systemów VIS i SIS II bez dalszych opóźnień”.

System Informacyjny Schengen (SIS) funkcjonuje od 1995 roku. Jest to elektroniczna baza danych o poszukiwanych osobach i przedmiotach. System ten zapewnia wymianę informacji pomiędzy służbami państw UE odpowiedzialnymi za ochronę granic, wydawanie wiz, a także innymi organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Zmodernizowanym systemem, tzw. SIS II, będzie łatwiej zarządzać. Będzie on bezpieczniejszy, pojemniejszy, zostanie wyposażony w nowe funkcje. Z powodów technicznych jego wprowadzenie odłożono do 2011 roku. Opóźniło to tym samym również wprowadzenie Systemu Informacji Wizowej (VIS), bo oba systemy działają na tej samej platformie.

SIS na początku miał służyć najwyżej osiemnastu państwom. Mimo problemów z SIS II przyjęcie do Schengen dziewięciu nowych państw (w tym Polski), było możliwe dzięki tymczasowej, rozbudowanej wersji istniejącego systemu (tzw. „SIS-I 4 all”).

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco