2009.10.01

We wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, rozpoczęły się projekcje trzech filmów nominowanych do filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego LUX. Trzy nominowane obrazy to bułgarsko-szwedzka produkcja „Wschodnie zabawy” (Eastern Plays), francuski „Witamy” (Welcome) oraz „Burza (Sturm) powstała przy współpracy kinematografii niemieckiej, duńskiej i holenderskiej. Zwycięzcę poznamy 25 listopada w Strasburgu.

Kandydatury trzech finałowych filmów zostały ogłoszone 9 września podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Finałowa trójka została wyłoniona spośród 10 filmów nadesłanych z różnych krajów europejskich. W skład jury weszło 17 przedstawicieli świata filmu wskazanych przez parlamentarną komisje kultury i edukacji, w tym laureaci poprzednich edycji nagrody.

Jednym z głównych kryteriów możliwości zgłoszenia filmu do konkursu było ukazanie w pracach filmowych uniwersalności wartości europejskich, różnorodności w kulturach europejskich, lub też ukazanie poprzez film debaty nad procesem budowania Europy. Propozycje mogły obejmować filmy wyprodukowane w UE lub w krajach EOG, trwające nie krócej niż 60 minut, których premiera kinowa odbyła się między 1 czerwca 2008 roku a 31 maja 2009 roku.

Finałowa trójka 2009

„Wschodnie zabawy” (Eastern Plays), w reżyserii Kamena Kaleva, (Bułgaria, Szwecja) to opowieść o dwóch braciach, z których jeden właśnie przyłączył się do neonazistów, a drugi ratuje z zamieszek turecką rodzinę. Obaj bracia muszą zbliżyć się do siebie, aby zrozumieć, czego oczekują od życia.

„Burza (Sturm), reż. Hans-Christian Schmid, (Niemcy, Dania, Holandia) to historia prokurator Trybunału Haskiego. Prowadząc sprawę zbrodniarza wojennego w Bośni, prokurator zdaje sobie sprawę, że znajdzie przeciwników także we własnych szeregach.

„Witamy” (Welcome) w reżyserii Philippe Lioret (Francja) to historia kurdyjskiego uchodźcy koczującego w Calais, który pod okiem trenera pływackiego przygotowuje się do przepłynięcia wpław kanału La Manche.

Projekcje trzech filmów

Przez prawie trzy tygodnie, pomiędzy 3 a 20 listopada 2009 roku filmy będą wyświetlane w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali projekcyjnej w siedzibie PE w Brukseli (budynek ASP, III piętro, za stanowiskiem multimedialnym VoxBox). Posłowie wybiorą zwycięzcę 24 listopada br. w drodze głosowania po obejrzeniu wszystkich trzech filmów.

Nagroda

Zwycięzcę nagrody o wartości 87 tysięcy euro poznamy 25 listopada. Nagrodę wręczy przewodniczący PE Jerzy Buzek na sesji plenarnej w Strasburgu. Zwycięski film zostanie przetłumaczony (napisy) na 23 oficjalne języki UE, a wersja oryginalna zostanie przystosowana do odbioru przez osoby niedosłyszące. Nagroda obejmuje także przeniesienie filmu na taśmę filmową 35 mm oraz edycję na płycie DVD.

Europejskie wartości w europejskim kinie

Parlament Europejski w swojej działalności wspiera bardzo szeroko projekty kulturalne, poprzez które promowane są tematy unijne, zjednoczenie, integracja, ale także te, w których ukazuje się różnorodność kultur w Europie. Nagroda filmowa LUX ma na celu wyróżnienie tych filmów, które promują kultury europejskie, ukazują ich inność, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości ważnych dla wszystkich europejczyków. Dodatkowym ważnym aspektem konkursu, jest ogólna promocja kina europejskiego, praktyczne pokonanie barier językowych (tłumaczenie filmów) oraz rozprzestrzenianie kina europejskiego na terenie UE.

Wydarzenia towarzyszące

10 listopada odbędzie uroczystość związana z wydaniem płyty DVD w 30 wersjach językowych z filmem „Na krawędzi nieba” (Auf den Andersen Spite), który był laureatem Nagrody LUX w 2007 roku. W uroczystości udział wezmą reżyser filmu Fatih Akin, reżyserzy filmów konkurujących w tegorocznej edycji nagrody oraz przedstawiciele Goethe Institut i członkowie komisji kultury i edukacji.

W przededniu ogłoszenia zwycięzcy tegorocznej edycji, 24 listopada, odbędzie się w Strasburgu konferencja prasowa z udziałem twórców zaangażowanych w produkcję trzech finałowych filmów. Przewidziana jest możliwość przeprowadzania wywiadów.

Dodatkowe informacje:
www.lux-prize.eu

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco