2013.09.22

W dniach 19-21 września 2013 roku miałem przyjemność być gospodarzem bardzo ciekawego wydarzenia, jakie odbywało się w Gdańsku i Sopocie. Na trzy dni do Trójmiasta przybyli członkowie EPP Young Members Network, czyli młodzi parlamentarzyści związani z Europejska Partia Ludową, zrzeszającą m.in. PO i partie siostrzane z innych krajów, którzy w dniu wyboru nie mieli jeszcze ukończonych 36 lat. Było to już siódme coroczne spotkanie tej niezwykłej platformy służącej zacieśnianiu współpracy pomiędzy parlamentami krajowymi i Parlamentem Europejskim, oraz wymianie doświadczeń pomiędzy kolegami i koleżankami parlamentarzystami z różnych krajów.

Na pierwszym z zaplanowanych paneli mieliśmy zaszczyt gościć Minister Rozwoju Regionalnego Panią Elżbietę Bieńkowską i podsekretarza stanu w MRR Pana Pawła Orłowskiego, z którymi rozmawialiśmy na temat polityki spójności i ogromnej wagi inwestycji strukturalnych w regionach, które pomagają tworzyć nowe miejsca pracy i nadrabiać zaległości biedniejszym regionom względem tych bogatszych.

Dzień drugi zaczęliśmy od spotkania z Prezydentem Lechem Wałęsą, głównym tematem rozmowy były prawa człowieka trzeciej generacji, ale nie zabrakło też czasu by przybliżyć gościom zza granicy wagę ruchu "Solidarność" w upadku komunizmu w Europie. Po rozmowie Lechem Wałęsą przyszedł czas by na własne oczy wszyscy przekonali się "jak to było za PRL", więc udaliśmy się na wystawę "Drogi do Wolności" oglądając przy okazji plac budowy Europejskiego Centrum Solidarności.

Po południu odbył się jeszcze jeden panel, dotyczący tym razem polityki morskiej i przyszłości przemysłu stoczniowego, a miało to miejsce nigdzie indziej jak w legendarnej sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej.

Ostatniego dnia, przed rozjechaniem się do domów spotkaliśmy się jeszcze na śniadaniu z członkami trójmiejskich kół Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" zrzeszającego młodych sympatyków Platformy Obywatelskiej. Była to wyjątkowa okazja dla młodzieży zainteresowanej polityką, by osobiście poznać parlamentarzystów, którzy często tak jak oni zaczynali swoją karierę właśnie w młodzieżówkach, wzajemnie się zainspirować i wymienić doświadczeniami.

Myślę, że wszyscy uczestnicy tego trzydniowego spotkania wyjechali z Trójmiasta bogatsi o nową wiedzę i pomysły. Uczestniczenie w takiej niezwykłej platformie daje niepowtarzalną okazję do nauki, dyskusji i wypracowywania nowych rozwiązań dla lepszej Europy.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco