2012.01.16

Wybory w Parlamencie Europejskim. Nowy przewodniczący, wiceprzewodniczący i kwestorzy

Swoje działania w 2012 roku Parlament Europejski rozpocznie od wyborów. Stanowisko obejmą: nowy Przewodniczący, 14 Wiceprzewodniczących oraz pięciu Kwestorów. Trzej nominowani kandydaci, którzy zastąpić mają Jerzego Buzka to: Martin Schulz (S&D, DE), Diana Wallis (ALDE, UK) oraz Nirji Deva (ECR, UK).

Debata nad sytuacją na Węgrzech

Niedawne zmiany polityczne na Węgrzech będą przedmiotem dyskusji w najbliższą środę o godz. 15. Podczas debaty z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, posłowie prawdopodobnie będę chcieli odnieść się do tematu nowej węgierskiej kontrowersyjnej konstytucji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, ustaw implementacyjnych, a także do innych zmian, które wprowadził rząd Viktora Orban’a.

Duńska Prezydencja zaprezentuje swój program

W środę, premier Danii, pani Helle Thorning-Schmidt, przedstawi program duńskiej prezydencji „Europa przy pracy” i określi jej priorytety na nadchodzące sześć miesięcy. Następnie, o godzinie 10.00, odbędzie się debata z parlamentarzystami.

Priorytety międzynarodowej umowy o unii gospodarczej i zarządzaniu gospodarczym

W środę, Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją, przedstawiającą jego postulaty i obawy związane z negocjacjami nowej międzynarodowej umowy dotyczącej wzmocnienia unii gospodarczej. Rezolucja ma również wskazać na konieczność włączenia działań na rzecz wzrostu gospodarczego i solidarności w każdy nowy system zarządzania gospodarczego.

Ograniczenie marnotrawstwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

W Europie wyrzuca się coraz więcej lodówek, telefonów oraz elektronicznych gadżetów, często nie odzyskując z nich cennych surowców, ostrzegają parlamentarzyści.

Zwalczanie szkodników teraz bezpieczniejsze

Środki do zwalczania szkodników – niezależnie od tego czy mają służyć do odstraszania owadów czy zabijania bakterii – muszą zostać zatwierdzone, jako bezpieczne zanim będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Posłowie apelują: koniec z marnotrawieniem żywności w Europie

Możemy zmniejszyć marnotrawstwo żywności przynajmniej o 50 proc. Pilnie potrzebne są adekwatne rozwiązania, zakłada projekt rezolucji, która ma być głosowana w czwartek. Parlamentarzyści apelują o kampanie informacyjne, edukację żywieniową, lepsze pakowanie żywności i nowe zasady etykietowania. Ponadto, podczas odrębnej debaty z Komisarzem Cioloş’em posłowie podniosą problem rosnących kosztów produkcji żywności.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco