2012.01.17

Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć Vaclava Havla, byłego prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej oraz hiszpańskiego polityka i dyplomaty Manuela Fraga Iribarne. Przewodniczący Jerzy Buzek poinformował również o śmierci francuskiego dziennikarza Gilles’a Jacquiera, zamordowanego w Syrii i przekazał kondolencje rodzinom ofiar katastrofy włoskiego statku wycieczkowego Costa Concordia.

Informując o śmierci Gilles’a Jacquiera, który zginął w syryjskim mieście Homs, przewodniczący PE Jerzy Buzek poinformował, że tylko w minionym roku, wykonując swoją pracę, śmierć poniosło na świecie ponad stu dziennikarzy. „Parlament Europejski zawsze stał na straży wolności słowa. Broniliśmy i będziemy bronić tych, którzy narażają się odkrywając prawdę”, powiedział Buzek.

W imieniu Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy włoskiego statku wycieczkowego, który zatonął w piątek u wybrzeży Toskanii. „Ten wypadek nie powinien był się zdarzyć. Wierzymy, że zostaną z niego wyciągnięte wnioski na przyszłość„, powiedział przewodniczący.

Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć Vaclava Havla, byłego prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej oraz hiszpańskiego polityka i dyplomaty Manuela Fraga Iribarne.

„Wczoraj Hiszpania i Europa straciły wielkiego męża stanu, jednego z głównych architektów demokratyzacji Hiszpanii, twórcę Partido Popular, której posłowie zasiadają na tej sali plenarnej„, powiedział Jerzy Buzek i złożył kondolencje na ręce córki zmarłego, deputowanej do Parlamentu Europejskiego Carmen Fraga Estevez .

O śmierci Vaclava Havla Jerzy Buzek powiedział – „Europa straciła człowieka, który jest symbolem aksamitnej rewolucji i ponownego zjednoczenia naszego kontynentu. Czesi i Słowacy stracili wybitnego intelektualistę, pisarza i odważnego męża stanu. Przed dwoma laty – w listopadzie 2009 r. – Václav Havel gościł w Parlamencie Europejskim. Przyjęliśmy go wtedy oklaskami na stojąco ? dziś składamy hołd jego pamięci„.

Deputowani uczcili pamięć obu zmarłych mężów stanu minutą ciszy.

EP Live
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?event=20120117-0900-PLENARY_SESSION&vodtype=Live

EbS+
http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?date=01/17/2012&sitelang=en&page=2&institution=Parliament

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco