2012.02.02

Zdaniem posłów nowy traktat dotyczący zarządzania gospodarczego uzgodniony przez państwa członkowskie nie wnosi zasadniczych nowych elementów ponad te, które już są realizowane w ramach obowiązujących przepisów UE. W rezolucji przyjętej przez PE podkreślono, że implementacja jego zapisów powinna przebiegać spójnie z wdrażaniem wcześniejszego pakietu gospodarczego, tzw. sześciopaku. Posłowie wyrazili zadowolenie, że nowy pakt zawiera wiele propozycji zgłaszanych przez przedstawicieli PE.

Rezolucja definiująca stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęta została w czwartek stosunkiem głosów 443 za, 124 przeciw, przy 75 wstrzymujących się. Głosowanie nad tekstem odbyło się w dzień po debacie z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i przewodniczącego Komisji Jose Manuela Barroso poświęconej wynikom nieformalnego szczytu Rady. Wśród głosów posłów zabierających głos w debacie przeważały nawoływania do podjęcia działań zmierzających do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zmniejszenia bezrobocia.

Traktat lepszy, ale nie najlepszy

Rezolucja Parlamentu Europejskiego podkreśla, że ostateczna wersja traktatu uzgodnionego przez szefów państw i rządów została znacznie bardziej dopracowana w porównaniu do wcześniejszych propozycji. Traktat uwzględnia zwłaszcza postulaty posłów dotyczące zawarcia instrumentów na rzecz wzrostu i poprawy dyscypliny fiskalnej oraz zobowiązanie do pełnego stosowania metody wspólnotowej zawsze, gdy będzie to możliwe. Parlament dostrzega również, że traktat zmniejsza zagrożenie podziału na dwie prędkości, uznając prawo udziału państw spoza strefy euro w niektórych szczytach jej członków oraz zapewniając zwiększony nadzór ze strony Parlamentu Europejskiego.

Niemniej jednak PE wyraża opinię, że znacznie lepiej byłoby osiągnąć porozumienie zgodnie z prawem UE, na co posłowie naciskali od samego początku rozmów nad nowym paktem.

Potrzebne szybkie działania

Rezolucja podkreśla, że uzdrowienie gospodarki wymaga większej solidarności i działań wspierających wzrost i zatrudnienie. Parlament zaapelował ponownie o utworzenie funduszu ratunkowego w oparciu o wniosek niemieckiej rady ekspertów gospodarczych. Oprócz środków zapewniających stabilność budżetową posłowie wzywają również do wprowadzenia obligacji projektowych, planu działań na rzecz obligacji stabilności oraz podatku od transakcji finansowych na szczeblu europejskim.

Parlament Europejski aktywnie uczestniczył w pracach nad traktatem o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej nominując do prac w ramach grupy roboczej swoich przedstawicieli: Elmara Broka (EPP, DE), Roberto Gualtieri (S&D, IT), Guya Verhofstadta (ALDE, BE) oraz Daniela Cohn-Bendita (Greens/EFA, FR).

Grupa robocza obradowała w grudniu i styczniu, a wynikiem jej prac był tekst ostatecznie zatwierdzony na szczycie 30 stycznia. Traktat zostanie teraz skierowany do ratyfikacji przez parlamenty krajów, które zdecydowały się go podpisać.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco