2012.02.03

W przyjętej w czwartek rezolucji, posłowie poparli nowe zaostrzone sankcje nałożone na Iran przez Unię Europejską, w celu skłonienia go by powrócił do negocjacyjnego stołu, zastrzegając jednocześnie, że sankcje muszą mieć najmniejszy z możliwych wpływ na ludność cywilną. Parlament Europejski domaga się, aby Iran zarzucił swój tajny program jądrowy i potępia irańskie groźby zamknięcia cieśniny Ormuz.

PE uważa, że nowe sankcje, takie jak stopniowy zakaz importu irańskiej ropy naftowej do UE, mogą skłonić rząd irański do przestrzegania rezolucji ONZ i zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Parlament chciałby mieć pewność, że sankcje skierowane będą przeciwko odpowiedzialnym za wydarzenia elitom, a nie przeciw zwykłym ludziom, szczególnie tym najsłabszym. Jednocześnie, istnieją obawy, dotyczące wpływu, jaki zakaz importu ropy może mieć na poszczególne kraje członkowskie, dlatego Parlament prosi Radę o ustalenie sposobów rekompensaty skutków embarga.

Posłowie uważają także, ze blokada cieśniny Ormuz mogłaby doprowadzić do antagonizmów w regionie i spowodować odwet społeczności międzynarodowej, dlatego wzywają władze Iranu by tego nie robiły.

Konieczność dyplomatycznego rozwiązania sytuacji

Parlament wspiera Radę w jej działaniach na rzecz dyplomatycznego rozwiązania kwestii irańskiego programu jądrowego i osiągnięcia celu UE dotyczącego wszechstronnego i długoterminowego porozumienia. PE jest również przekonany, że spór z Iranem, o program jądrowy, musi zostać zakończony pokojowo, bez użycia militarnych rozwiązań.

Posłowie wyrazili też opinię, że dialog i współpraca z Turcja mogą odegrać ważną rolę w osiągnięciu porozumienia.

Parlamentarzyści ubolewają z powodu sprzeciwu Chin i Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wobec wspierania sankcji przeciwko Iranowi i wzywają Rosję, aby zaprzestała udzielania pomocy przeznaczonej na rozwój irańskiego programu jądrowego do momentu, aż Iran w pełni wywiąże się ze zobowiązań wynikających z odpowiednich rezolucji ONZ.

Tło

Ministrowie Spraw Zagranicznych państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie dodatkowych restrykcji wobec Iranu 23 stycznia, włączając do nich stopniowy zakaz importu ropy, który zacznie obowiązywać od 1 lipca. Unia Europejska kupuje obecnie około 20% irańskiego eksportu ropy.

Najbardziej zależna od Iranu jest Grecja, kupująca tam jedną trzecią używanej przez siebie ropy. Włochy i Hiszpania sprowadzają, każde, trochę ponad 10% swojej ropy z Iranu.

Procedura: Rezolucja nielegislacyjna
Głosowanie: 2.02.2012

Przyjęty tekst będzie dostępny tutaj (od dnia  02.02.2012)
http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/texts-adopted.html

Nagranie z debaty (pod datą 01.02.2012)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/search-by-date

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco