2012.05.09

W czwartek Parlament Europejski przyjął przepisy wprowadzające bezpieczniejszy i bardziej przejrzysty obrót derywatywami. Powszechnie uważa się, że handel finansowymi instrumentami pochodnymi, przyczynił się kryzysu finansowego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został wstępnie ustalony podczas negocjacji Parlamentu i Rady 9 lutego.

Obowiązek rozliczania i obowiązek zgłaszania

Rozporządzenie nakłada obowiązek rozliczania, za pośrednictwem partnerów centralnych (CCP), wszystkich kontraktów dotyczących instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, co ograniczyć ma ryzyko kredytowe kontrahenta tzn. ryzyko niewypłacalności jednej ze stron kontraktu.

Podczas negocjacji, posłowie doprowadzili do wprowadzenia obowiązku zgłaszania kontraktów na wszystkie instrumenty pochodne (nie tylko te poza rynkiem regulowanym) do „repozytorium transakcji” tzn. centrum gromadzenia i przechowywania na szczeblu centralnym danych dotyczących instrumentów pochodnych. Repozytorium transakcji będzie również zobowiązane do publikowania zagregowanych pozycji dla każdej klasy instrumentów pochodnych, oferując graczom rynkowym jasny obraz rynku.

Działania repozytoriów transakcji będą monitorowane przez ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), odpowiedzialny także za przyznawanie repozytoriom zezwoleń na działalność oraz ich odbieranie.

Parlamentarni negocjatorzy wzmocnili rolę Urzędu, ułatwiając mu zablokowanie autoryzacji dla CCP na działanie na rynku wewnętrznym UE oraz przyznając mu rolę mediatora miedzy organami krajowymi podczas ewentualnych sporów wzajemnych o autoryzację CCP.

Programy emerytalne

Ponadto posłowie zadecydowali o jak najmniejszym obciążaniu programów emerytalnych obowiązkowym rozliczaniem kontraktów dotyczących instrumentów pochodnych. Obowiązkowe rozliczanie dla programów emerytalnych zostanie zawieszone na trzy lata, z możliwością przedłużenia na dalsze dwa lata plus rok – po uprzednim uzasadnieniu.

Uznawanie CCP z państw trzecich

Partnerzy centralni (CCP) z państw trzecich będą mogli świadczyć usługi na terenie UE pod warunkiem, że ramy prawne i nadzorcze danego państwa trzeciego uznano za równoważne z ramami unijnymi. Ten zapis prawny nie ustanawia jednak precedensu dla pozostałego prawodawstwa, dotyczącego kontroli i nadzoru infrastruktur rynków finansowych.

Trzy lata na ocenę i korektę

Rada i Komisja przyjęły również propozycję Parlamentu, aby wprowadzanie nowego prawa w życie podlegało ocenie przez Komisję. Podczas ewaluacji sprawdzano by, jak efektywny jest nadzór nad CCP, włączając w to działalność rad administracyjnych lub nadzorczych oraz role ESMA w procesie autoryzacji CCP.

Komisja zaprezentuje swój raport oraz, jeśli to będzie konieczne, dodatkowe propozycje, Parlamentowi i Radzie, nie później niż trzy lata po wejściu w życie rozporządzenia.

Tło

Rozporządzenie wprowadzi w życie zobowiązania zawarte w Pittsburgu, we wrześniu 2009 roku przez liderów grupy G-20. Zawarto je w rok po upadku Lehman Brothers, jednego z głównych graczy oferujących usługi finansowe na rynku instrumentów pochodnych. Rynek ten w roku 2009 warty był 425 trylionów euro. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco