2012.05.16

Pełna wersja Biuletynu: [kliknij]
Porządek obrad [kliknij]
Relacja z sesji na żywo: EPLive oraz EuroparlTV
Komunikaty z głosowań będą publikowane tutaj: [kliknij]
Briefing przed sesją BXL:
w poniedziałki 11.00-11.30, Bruksela, PHS 0A50, sala im. Anny Politkowskiej.
Briefing przed sesją STR:
w poniedziałki 16.30-17.00, Strasburg, LOW N-1/201.

Nie dla pół środków w sprawie podatku od transakcji finansowych

W środę posłowie będą głosować nad opinią, w której zauważają, że zaproponowany przez KE podatek od transakcji finansowych powinien być tak zaprojektowany, aby było nim objęte więcej podmiotów gospodarczych, a wszelkie próby jego uniknięcia stały się nieopłacalne. Podatek powinien być wprowadzony, nawet jeżeli jakieś kraje członkowskie nie będą chciały w nim uczestniczyć, mówi projekt sprawozdania.

Ograniczenie marnotrawstwa surowców pomoże gospodarce

Maksymalizacja efektywnego wykorzystania i odzysku surowców naturalnych sprawi, że unijna gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna, jak również przyczyni się do ochrony środowiska, mówi tekst sprawozdania, które zostanie poddane pod głosowanie w czwartek na sesji w Strasburgu. Posłowie będą domagać się surowszych przepisów dotyczących gospodarki odpadami oraz likwidacji dopłat, które szkodzą środowisku.

Wzrost i sektor MŚP w centrum uwagi

We wtorek deputowani będą debatować z przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso na temat "inwestycji, wzrostu i zatrudnienia". Debata ta będzie poprzedzać nieformalny szczyt przywódców państw członkowskich, który odbędzie się w środę. Również we wtorek, rano, odbędzie się oddzielna debata pomiędzy Radą i Komisją na temat małych i średnich przedsiębiorstw, które uważane są za kluczowy czynniki dla wzrostu i tworzenia miejsc pracy.

Nierówności w płacach kobiet i mężczyzn: Posłowie wzywają do ściślejszych sankcji

W czwartek Parlament Europejski wezwie Komisję Europejską do przedstawienia nowych środków, łącznie z ostrzejszymi sankcjami wobec pracodawców, by zapobiec nierówności w płacach kobiet i mężczyzn. Projekt sprawozdania pokazuje, że współczynnik różnicy płacowej między mężczyznami i kobietami ciągle pozostaje wysoki. Jego unijna średnia wynosi 16,4%, a w niektórych państwach członkowskich nawet rośnie.

Ocena chińskich inwestycji w Europie

W przeciwieństwie do USA, Unia Europejska nie wie dokładnie, jak daleko Chiny przeniknęły do gospodarek państw członkowskich, poprzez inwestowanie w firmy z UE czy kupowanie europejskich obligacji lub udział w długu krajów europejskich.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco