2019.03.26

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący nowych zasad etykietowania opon, które umożliwią konsumentom dostęp do informacji w zakresie efektywności paliwowej, bezpieczeństwa i hałasu.


„Wymogliśmy obowiązek przeglądu rozporządzenia: tak, by przyspieszyć prace i wymusić testy pozwalające oceniać efekt ścierania się opony w przebiegu i wydzielanie mikroplastiku. To ważne dla ochrony nie tylko środowiska, ale i dla zdrowia każdego z nas”, powiedział Michał Boni, sprawozdawca dokumentu w Komisji Przemysłu, Badań i Energii.

Ponadto, nowe zasady włączają bieżnikowanie opon, które jest szczególnie istotne w przypadku opon dla samochodów ciężarowych, których udział w rynku opon bieżnikowanych w Europie wynosi około 30 %, co odpowiada około 5 mln opon. Uwzględnienie bieżnikowania opon ma znaczący wpływ na oszczędności energii i wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym  np. w aspekcie zmniejszenia ilości odpadów.

„Etykietowanie opon sprzyja staraniom UE na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia powietrza spowodowanych przez sektor transportu. Nowe wymogi dotyczące ekspozycji etykiety w przypadku sprzedaży na odległość i sprzedaży przez Internet radykalnie poprawią widoczność wszystkich informacji znajdujących się na etykiecie, co zapewni większą świadomość konsumentów przy podejmowaniu decyzji”, dodał europoseł Boni.

Przedmiotowa inicjatywa jest częścią trzeciego pakietu „Europa w ruchu”, który wypełnia założenia nowej strategii dotyczącej polityki przemysłowej z września 2017 r. Sektor transportu odpowiada za jedną trzecią zużycia energii w Unii, natomiast transport drogowy odpowiadał za około 22% całkowitych emisji gazów cieplarnianych w UE w 2015 r. Opony, głównie ze względu na ich opór toczenia, odpowiadają za 5–10 % zużycia paliwa przez pojazdy.

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco