2019.03.11

W dniach od 4 do 6 marca miałem przyjemność gościć w Brukseli przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Pomorza. Głównym punktem wyjazdu studyjnego do Brukseli była wizyta w Parlamencie Europejskim, podczas prelekcji zostały przedstawione najważniejsze zasady jego funkcjonowania, to przecież tutaj podejmowane są decyzje wpływające na całą wspólnotę.

Odwiedzający mieli okazję zobaczyć miejsce mojej pracy od wewnątrz oraz odwiedzić salę obrad plenarnych. W ramach przyjazdu zostało również zorganizowane oficjalne spotkanie z przedstawicielką biura prasowego grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) panią Katarzyną Sochą. Miłą niespodzianką dla uczestników był także ich występ w nagrywanych wiadomościach przez Euronews.

Podczas pobytu w „stolicy" Unii Europejskiej grupa odwiedziła  Parlamentarium - interaktywną i dynamiczną ekspozycję, gdzie podręczne przewodniki multimedialne towarzyszą zwiedzającym w wizycie, wyjaśniają drogę do integracji europejskiej, sposób pracy Parlamentu i tłumaczą, co robią posłowie, by stawić czoła obecnym wyzwaniom.

Goście zwiedzili również Dom Historii Europejskiej, to miejsce zaś zabrało ich w podróż śladami historii Europy, dodatkowo mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki Brukseli oraz poznać najbardziej urokliwe zakątki „serca Europy".

Zwieńczeniem intensywnego wyjazdu była wspólna kolacja w tradycyjnej belgijskiej restauracji, w której kontynuowano wcześniejsze rozmowy podczas wizyty w Parlamencie Europejskim.

Jest mi niezmiernie miło, że mogłem gościć mieszkańców mojego regionu. Dziękuję wszystkim przedstawicielom Uniwersytetów Trzeciego Wieku za udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli!!!

Uniwersytety Trzeciego Wieku z Pomorza, które wzięły udział w wyjeździe studyjnym:

 1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku
 2. Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
 3. Stowarzyszenie ”Akademia Złotego Wieku” – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie
 4. Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki w Redzie
 5. Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rumi
 6. Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Wybrzeża w Sopocie
 7. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie
 8. Uniwersytet III wieku we Władysławowie
 9. Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku UG
 10. Centrum Aktywności Seniora - Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku
 11. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim  (Fundacja Pomocy Społecznej im. J. Beaumont)
 12. Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki w Pucku. Uniwersytet Trzeciego WiekuStarogardzki Uniwersytet Trzeciego Wieku S-Centrum
 13. Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco