2019.03.05

W dniach 7 i 8 marca w Warszawie Grupa Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji w Parlamencie Europejskiej – organizuje posiedzenie Biura, czyli organu odpowiedzialnego za strategiczne i polityczne decyzje frakcji. Europejska polityka obrony, bezpieczeństwo (w tym energetyczne) oraz rola samorządów i regionów będą przewodnimi tematami spotkania.

Gospodarzami posiedzenia, w imieniu delegacji PO - PSL w Parlamencie Europejskim są posłowie Janusz Lewandowski, Przewodniczący delegacji, Andrzej Grzyb, Współprzewodniczący delegacji a także Tadeusz Zwiefka, Wiceprzewodniczący Grupy EPL.

"Jest niezwykle ważne, że w roku europejskich wyborów strategiczne rozmowy europejskiej chadecji odbywają się w Polsce. Warszawa – miasto, które było świadkiem dramatycznych kart historii to najlepsze miejsce, by rozmawiać o przyszłości zjednoczonej Europy i bezpieczeństwie Europejczyków" - powiedział Janusz Lewandowski.

Dbaliśmy i dbamy o dobry czas dla Polski w Unii. To, że Europejscy chadecy wybrali Warszawę jako miejsce ostatniego spotkania przed wyborami Europejskimi, świadczy o wadze jaką największa rodzina polityczna w UE przywiązuje do Polski. W przededniu Brexit, musimy zdwoić wysiłki na rzecz miejsca Polski w UE, określić jak UE może lepiej odpowiadać na potrzeby dnia codziennego obywateli. Bezpieczeństwo, energia zazębiająca się z ochroną środowiska, to przykłady, gdzie współpraca europejska jest skuteczniejsza od działań indywidualnych” – podkreślił poseł Andrzej Grzyb.

Silna Europa, to bezpieczna Polska. Podczas spotkania w Warszawie chcemy, wraz ekspertami i politykami z Polski i pozostałych państw UE, znaleźć odpowiedzi na krytyczne pytania o to jak zapewnić bezpieczeństwo Europejczyków, jak wzmocnić regiony i jak stworzyć odpowiednią politykę energetyczną” – powiedział Tadeusz Zwiefka.

W posiedzeniu udział wezmą członkowie prezydium Grupy EPL, w tym Przewodniczący Grupy i kandydat EPL na przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber, Wiceprzewodnicząca Françoise Grossetête, odpowiedzialna za kwestie związane z gospodarką i środowiskiem, Wiceprzewodniczący Esteban González-Pons odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne i Brexit, Przewodniczący komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Jerzy Buzek, Przewodniczący komisji ds. Polityki Rolnej i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, a także Przewodnicząca komisji ds. Spraw Konstytucyjnych Danuta Hübner.

Podczas spotkania odbędzie się 5 paneli dyskusyjnych. Wśród prelegentów znajdą się Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, Prezes PSL Władysław Kosiniak - Kamysz, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, były Marszałek województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, unijny komisarz ds. energii Miguel Arias Cañete, były wiceminister energii Federacji Rosji Vladimir Milov, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Minister Obrony Niemiec Ursula Von Der Leyen, były głównodowodzący SZ RP gen. Mirosław Różański oraz były dyrektor ds. europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA Charles Kupchan.

Redakcje zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o zgłoszenia pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco