2018.12.12

Ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za wolność myśli.

Ołeh Sencow, nie uczestniczył w ceremonii wręczenia nagrody, w środę, w południe, ponieważ  jest obecnie uwięziony w Rosji, skazany na 20 lat,  pod zarzutem “planowania aktów terrorystycznych” przeciwko Rosji z powodu faktycznego przejęcia przez nią władzy na Krymie.

Był on reprezentowany w Strasburgu przez swoją kuzynkę Natalię Kaplan oraz swojego prawnika Dymitra Dinze. Nagrodę wręczył im Przewodniczący Antonio Tajani, podczas ceremonii, w sali planarnej w Strasburgu, w środę, w południe.

Wręczajac nagrodę Przewodniczący powiedział: "Strajk głodowy Sencowa i z odwagą publicznie głoszone poglądy uczyniły z niego symbol walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie" 

Stwierdzajac, ze nagroda przyznana została w momencie poważnych napięć pomiędzy a Ukrainą, Tajani wezwał do deeskalacji sytuacji i potwierdził swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Przewodniczący Tajani wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Sencowa i wszystkich innych nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy w Rosji i na Półwyspie Krymskim, a także innych uwięzionych laureatów:  "Nagroda im. Sacharowa to nie tylko nagroda. To zobowiązanie. A my wspieramy naszych laureatów".

Przyjmując nagrodę Natalia Kaplan w bardzo żywy sposób opisała  wczesne życie oraz działania laureata podczas aneksji Krymu, a następnie tortury oraz bicie, przez które przeszedł, kiedy został aresztowany i skazany za rzeczy, których nigdy nie popełnił. "Ołeh jest osobą, która nie może się poddać i po prostu spokojnie siedzieć. Z natury jest bojownikiem". 

Na zakończenie przeczytała wiadomość od samego Olega, która zaczęła się od słów: "Nie mogę być obecny w tym pokoju, ale słychać moje słowa. Nawet jeśli ktoś inny je wypowiada, słowa są głównym narzędziem człowieka i często jego jedynym narzędziem, zwłaszcza gdy wszystko inne zostało.

  • Źródło : europarl.europa.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco