2018.11.27

W 5. rocznicę rewolucji na kijowskim Majdanie, przyszłość Ukrainy nadal jest zagrożona. Niedzielny atak na ukraińskie okręty na morzu Azowskim, to kolejna zbrojna agresja Rosji wobec Ukrainy, tym razem rozszerzona na tereny morskie.

 „Listopadowe wydarzenia z 2013r. na Majdanie, pokazały jak ważne dla obywateli Ukrainy są europejskie wartości i udowodniły, że Ukraińcy są wstanie ponieść za nie największą cenę.  Nielegalna aneksja  Krymu, zbrojny konflikt w Donbasie oraz niedzielne wydarzenia na Morzu Azowskim dowodzą, że Ukraińcy wciąż ponoszą olbrzymią cenę za pozostawanie na europejskim kursie. Należy ich w tych staraniach zdecydowanie wesprzeć” - podkreślił Profesor Dariusz Rosati, przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą.

Z inicjatywy prof. Rosatiego Parlament Europejski uczcił w tym tygodniu rocznicę Euromajdanu.   W poniedziałek, wraz z przewodniczącą delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest Rebeccą Harms, europoseł PO otworzył wystawę pt. „Euromajdan. Rewolucja oraz Godność”. Jej dopełnieniem była projekcja filmu zatytułowanego „Majdan” w reżyserii Sergeia Loznitsy, ukazującego rozwój wydarzeń na Majdanie poczynając od pokojowych wieców, aż po krwawe starcia pomiędzy protestującymi, a policją.

Kontynuacją poniedziałkowych wydarzeń było spotkanie na wysokim szczeblu przedstawicieli Komisji Spraw Zagranicznych PE oraz delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą, w którym oprócz europosłów i przedstawicieli innych instytucji unijnych, udział wzięły osoby biorące czynny udział w Euromajdanie. W późniejszym, zamkniętym, spotkaniu udział wziął Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy - Andrij Parubij - który także nakreślił aktualne wydarzenia na Ukrainie w kontekście rosyjskiej agresji.

  • Źródło : eppgroup.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco