2018.11.23

Dyskusja z ekspertami nt. wprowadzenia nowoczesnych technologii w nowych samochodach zwiększających bezpieczeństwo na drogach

W ramach prac nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego odbędzie się dyskusja z ekspertami nt. wprowadzenia nowoczesnych technologii w nowych samochodach zwiększających bezpieczeństwo na drogach. Podczas niego europejscy eksperci, a także przedstawiciele sektora motoryzacyjnego zaprezentują funkcjonowanie poszczególnych technologii zwiększających bezpieczeństwo na drogach. Będą to m.in.: inteligentne dostosowanie prędkości, zaawansowanie systemów hamowania awaryjnego, systemy monitorowania senności i uwagi kierowcy, wykrywanie obiektów przy cofaniu, a także ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon. Dyskusję poprowadzi sprawozdawczyni tego rozporządzenia Róża Thun.

Czwartek, 29 listopada, godz. 15:00, sala ASP 1G2, Parlament Europejski

Projekt raportu TAX3 pod lupą Komisji

We wtorek, projekt sprawozdania podsumowującego dotychczasowe działania Komisji Specjalnej ds. Przestępstw Finansowych, Uchylania się od Opodatkowania i Unikania Opodatkowania (TAX3) będzie rozpatrywany na posiedzeniu ww. komisji. Raport, poza obserwacjami odnoszącymi się do dotychczasowych reform w UE bądź różnego rodzaju zaniechań w implementacji odnośnie zasad ułatwiających skuteczną walkę z przestępstwami finansowymi, przedstawia listę rekomendacji dla  krajów członkowskich, a także Komisji Europejskiej, jak postępować w przypadku tego rodzaju przestępstw. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na luty 2019 roku. Natomiast w marcu, raport trafi na sesję plenarną. Osobą współpracującą nad raportem w swojej roli jako koordynator i rzecznik Grupy EPL w Komisji TAX3 jest prof. Dariusz Rosati.

Wtorek, 27 listopada, godz. 9:00-12:00, sala PHS 1A002, Parlament Europejski

Promocja polskiej medycyny i nauki

We wtorek odbędzie się konferencja nt. wpływu badań i innowacji, finansowanych ze środków unijnych, na nasze życie np. zdrowie czy bezpieczeństwo. Omówione zostaną przykłady sukcesów możliwych dzięki wsparciu UE. Na otwarciu - obok przewodniczącego PE, Antonio Tajaniego i komisarza UE ds. nauki, Carlosa Moedasa – wystąpi Jerzy Buzek. Na jego zaproszenie głos zabierze też prof. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, którego byli pacjenci uświetnią muzycznie inaugurację konferencji.

Wtorek, 27 listopada, godz. 14:00, sala plenarna, Parlament Europejski (Hemicycle) 

Polska Wieś 2018

W środę, przewodniczący Komisji Rolnictwa europoseł Czesław Siekierski, we współpracy z Fundacją Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) organizuje seminarium, którego głównym celem będzie prezentacja raportu FDPA "Polska Wieś 2018" oraz specjalnego raportu OECD pt. "OECD Rural Policy Reviews: Poland 2018". Spotkanie będzie również okazją do dyskusji z zaproszonymi ekspertami o polskim rolnictwie i obszarach wiejskich w kontekście przygotowywanej reformy WPR po 2020 r. oraz szerszych wyzwań dla sektora w Unii Europejskiej. Swój udział potwierdzili m.in. europosłowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, przedstawicielstw państw członkowskich, związków rolniczych, świata nauki oraz regionów.

Środa, 28 listopada, godz. 13:00, sala JAN 2Q2, Parlament Europejski

Dwa dni Euromajdanu w Europarlamencie

21 listopada 2013 roku rozpoczęła się rewolucja na kijowskim Majdanie, która pokazała jak ważne dla obywateli Ukrainy są europejskie wartości. W związku z przypadającą już piątą rocznicą tych wydarzeń, w poniedziałek z inicjatywny przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą - prof. Dariusza Rosatiego - oraz przewodniczącej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest - Rebeccą Harms - zostanie otwarta wystawa pt. „Euromajdan. Rewolucja oraz Godność”. Dopełnieniem wystawy będzie projekcja filmu zatytułowanego „Majdan” w reżyserii Sergeia Loznitsy. Film ten ukazuje postępy rewolucji krok po kroku, poczynając od pokojowych wieców, poprzez półmilionowe demonstracje, kończąc na krwawych bitwach ulicznych pomiędzy protestującymi, a policją. Kontynuację poniedziałkowych wydarzeń stanowić będzie spotkanie na wysokim szczeblu w ramach wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą pod przewodnictwem prof. Dariusza Rosatiego. Poza uroczystym otwarciem, będzie miał również miejsce panel dyskusyjny, w którym swój udział potwierdzili m.in: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij i działacze rewolucji Euromajdanu.

Wystawa i film: Poniedziałek, 26 listopada, godz. 18:30, przestrzeń ASP 5G, Parlament Europejski

Posiedzenie Delegacji: Wtorek, 27 listopada, godz. 9:00-12:00, sala PHS 4B001, Parlament Europejski 

Ukraiński Dzień Cyfryzacji

W czwartek odbędzie się Ukraiński Dzień Cyfryzacji, podczas którego posłowie ukraińskiej Najwyższej Rady i Europosłowie zajmujący się tematem cyfryzacji i współpracy unijno-ukraińskiej omówią tematy takie jak np. polityka teleinformacyjna na Ukrainie, Europejski Jednolity Rynek Cyfrowy w perspektywie współpracy UE-Ukraina oraz kwestia kooperacji w zakresie cyfryzacji pomiędzy UE i Ukrainą z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Organizatorami wydarzenia są prof. Dariusz Rosati – szef Delegacji ds. stosunków z Ukrainą, prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz poseł Michał Boni - członek ITRE oraz ww. delegacji.

Czwartek, 29 listopada, godz. 9:00-11:00, sala ASP 3F383, Parlament Europejski

Międzynarodowy Kongres ENVICON Environment

Od środy do czwartku w Warszawie odbędzie się 22. edycja Międzynarodowego Kongresu ENVICON Environment pod honorowym patronatem dr Andrzeja Grzyba, posła do PE, który weźmie udział w panelu dotyczącym gospodarki odpadami i przedstawi zagadnienia dotyczące polityki europejskiej w tym zakresie. Kongres corocznie gromadzi ekspertów z branży środowiskowej, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych działających w tym obszarze, organizacje branżowe, przedstawicieli administracji i samorządów oraz naukowców. W trakcie kongresu odbędą się sesje obejmujące najważniejsze tematy związane z ochroną środowiska dotyczące gospodarki odpadami, gospodarki wodno- ściekowej, OZE, gospodarki  o obiegu zamkniętym, zrównoważonego transportu – elektromobilności, innowacji dla gminy oraz ochrony powietrza.

Środa - Piątek 28-30 listopada, Hotel Arche, ul. Krakowska 237, Warszawa, 

"Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?"

Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Akademia Leona Koźmińskiego zapraszają na debatę „Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?" oraz projekcję filmu dokumentalnego „Czyściciele Internetu”. „W przyszłym roku 360 mln Europejczyków uda się do urn. Chcemy, by były to wybory wolne i oparte na ich własnych przekonaniach” – tymi słowami Antonio Tajani otworzył wysłuchanie z Markiem Zuckerbergiem w Parlamencie Europejskim. Dr Andrzej Grzyb, koordynator Grupy EPL  w podkomisji Praw Człowieka i członek Grupy Roboczej PE ds. Wspierania Demokracji i Obserwacji Wyborów, został zaproszony do przedstawienia działań podjętych przez UE w odpowiedzi na wyzwania związane z nadchodzącymi Europejskimi wyborami. Po prelekcji poseł weźmie udział w panelu dyskusyjnym z dr hab. Agnieszką Grzelak z Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa UE i Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Katarzyną Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon, Jakubem Turowskim, szefem zespołu Facebooka ds. polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich oraz Dominikiem Batorskim, socjologiem, analitykiem danych i współtwórcą Sotrendera.

Piątek, 30 listopada, godz. 9.00, Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5, Warszawa

  • Źródło : eppgroup.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco