2018.10.12

Kongres Kobiet w Parlamencie Europejskim

Z okazji stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce, Delegacja PO-PSL w Parlamencie Europejskim oraz Kongres Kobiet organizują konferencję pt. "Nasze drogi do wolności – w stulecie praw kobiet". Jej celem jest refleksja nad doświadczeniami historycznymi, rozmowa o przyszłości Polski i Europy, Polski w Europie i o dalszych krokach w walce o pełne równouprawnienie. Organizatorką wydarzenia w Parlamencie Europejskim jest prof. dr hab. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji ds. Konstytucyjnych. W spotkaniu wezmą udział m.in.: Elżbieta Łukacijewska, Terry Reintke, prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek.

Piątek, 19 października, godz. 14. 00, sala PHS P3C050 

Niezależne dziennikarstwo we współczesnym świecie

W czwartek Grupa EPL organizuje wysłuchanie publiczne w sprawie niezależnego dziennikarstwa śledczego oraz wyzwań i zagrożeń, przed jakimi świat dziennikarski obecnie stoi. Zaproszeni goście w tym nagrodzony Pulitzerem Matthew Caruana Galizia dyskutować będą o wolności i niezależności dziennikarskiej i walce z dezinformacją i tzw. fake news. Konferencję zakończy Tadeusz Zwiefka, wiceprzewodniczący Grupy EPL.

Czwartek, 18 października, godz. 9.30 - 12.30, sala JAN 6Q2

5. Europejski Kongres Młodych Rolników

W czwartek w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się V Europejski Kongres Młodych Rolników, organizowany pod auspicjami Grupy EPL. Zgromadzi on ponad 300 młodych właścicieli gospodarstw rolnych z większości krajów UE. Wydarzenie to ma na celu zwrócić uwagę unijnych decydentów na narastający problem braku zastępowalności pokoleń na europejskiej wsi, gdzie już obecnie średnio tylko 6,5% rolników ma mniej niż 35 lat. Ambasadorami Kongresu w Polsce są europosłowie PSL: Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski oraz Czesław Siekierski.

Czwartek, 18 października,  godz. 9.00-12.30, sala JAN 2Q2 

Przeciwko przemytowi dzieci w sporcie zawodowym

Z okazji Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi Intergrupa Sport w Parlamencie Europejskim  organizuje we wtorek spotkanie dotyczące niepokojącego procederu przemytu dzieci i młodzieży w sporcie. Każdego roku setki tysięcy dzieci, w tym młodzi sportowcy z krajów rozwijających się, są przemycane przez ludzi podających się za agentów sportowych. Przemytnicy obiecują im i ich rodzinom sławę, bogactwo i ucieczkę z ubóstwa, a problem dotyka w największym stopniu młodych piłkarzy z Afryki i Ameryki Południowej. Reprezentanci FIFA, naukowcy, aktywiści i przedstawiciele instytucji europejskich zastanowią się, jak polepszyć koordynację i  egzekwowanie przepisów, aby stworzyć podstawy wielosektorowego dialogu i podejścia do problemu handlu dziećmi w sporcie. Spotkanie otworzy Bogdan Wenta, Wiceprzewodniczący Intergrupy Sport.

Wtorek, 16 października, godz. 18.30-20.30, sala JAN 6Q1

„Jakiej Europy chcemy? Wizje i rozwiązania” - Dialog międzykulturowy z Kościołami i Instytucjami Religijnymi

W środę, z inicjatywy Grupy EPL, rozpocznie się coroczna konferencja z cyklu: Dialog międzykulturowy z Kościołami i Instytucjami Religijnymi. Konferencja, której celem jest stworzenie platformy wymiany myśli i idei, będzie przebiegać pod tytułem „Jakiej Europy chcemy? Wizje i rozwiązania”. Jednym z moderatorów dyskusji będzie Jan Olbrycht, który jako współprzewodniczący Grupy EPL ds. dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, wystąpi w roli eksperta ds. religii. W ciągu trzech dni uczestnicy Dialogu będą szukać rozwiązań dedykowanych najważniejszym społecznym, politycznym i gospodarczym problemom Europy. Wydarzenie będzie okazją do debaty, w której weźmie udział międzynarodowe grono ekspertów, współtworzone przez posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli rożnych wyznań religijnych oraz dziennikarzy. W ramach konferencji, prelegenci i uczestnicy odbędą wizytę studyjną do miejsca kultu religijnego - Fatimy.

Środa - Piątek, 17 -19 października, Ericeira, Portugalia

  • Źródło : eppgroup.eu
© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco