2012.08.31

Jaka jest kondycja Unii Europejskiej? O tym dowiemy się podczas dorocznej debaty na ten temat w Parlamencie Europejskim. Ocenę w PE przedstawi 12 września przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Zrobi to nie z kurtuazji, ale dlatego, że to wynika z jego zobowiązań wobec Parlamentu i uprawnień kontrolnych deputowanych.

Parlament, jako jedyna instytucja UE wybierana przez obywateli, przykłada dużą wagę do tego, by unijne instytucje służyły mieszkańcom Unii. 

Dlatego deputowani zatwierdzają wybór szefów wielu ważnych unijnych instytucji - komisarzy, członków Trybunału Obrachunkowego, Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Posłowie mogą też składać - pisemnie lub ustnie - interpelacje do Komisji Europejskiej i Rady. Komisja musi przedstawiać swoje prace w PE - wystąpienie o stanie Unii wynika z tego zobowiązania.

Także przewodniczący Rady Europejskiej regularnie pojawia się w Parlamencie by informować posłów o wynikach szczytów europejskich.
Parlament ma też uprawnienia nadzorcze dotyczące wykorzystania budżetu przez instytucje i agencje UE.
Więcej na temat uprawnień kontrolnych PE w specjalnej sekcji na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do lektury - wystarczy kliknąć na link po prawej stronie.

Źródło: Parlament Europejski

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco