2012.10.17

17.10. Bukareszt (PAP) - Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja, by wspólna Europa okazała się pustym sloganem - zaapelował w środę premier Donald Tusk do uczestników odbywającego się Bukareszcie kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

 

Tusk ocenił, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla Europy jest hipokryzja, która przejawia się m.in. tym, że politycy jednego dnia mówią "więcej Europy", a drugiego opowiadają się za mniejszym budżetem europejskim, podziałem UE na kraje należące do strefy euro i te, które dopiero będą do niej wchodziły.

"Hipokryzja jest wtedy, a tu w Bukareszcie pamiętają o tym szczególnie mocno, kiedy ten sam polityk mówi: +więcej Europy+, a następnego dnia mówi, że nie wszystkie państwa europejskie powinny być w strefie Schengen. Szczerze powiedziawszy to już jest szczyt hipokryzji" - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, hasłem kongresu EPL jest "nasza odpowiedź, więcej Europy". "Głęboko wierzę w sens takiej odpowiedzi i nie wierzę tym, którzy zbierając się pod tego typu hasłami, traktują je jak puste slogany, bo wyjeżdżając z tego typu spotkań, następnego dnia robią dużo albo wszystko, aby te hasła stały się pośmiewiskiem, a nie istotą naszej polityki" - powiedział polski premier. "Dlatego wzywam wszystkich delegatów, wszystkich obecnych na tej sali, bo uwierzcie w to, macie wpływ na swoich liderów. ( ) Nie pozwólcie, aby wyjeżdżając stąd, następnego dnia w Brukseli, mówiąc "więcej Europy", podejmowali decyzje o mniejszym budżecie, o zablokowaniu polityki spójności, o niewpuszczaniu członków UE do strefy Schengen etc. Nie pozwólcie, aby w Europie zatriumfowała hipokryzja, bo jeśli zatriumfuje hipokryzja, to ta wspólna Europa, nasze marzenie, marzenie tych, którzy chcieliby być w tej wspólnej Europie, okaże się fikcją, okaże się pustym sloganem" - powiedział Tusk.

"Jestem przekonany, rozmawiając z wami każdego dnia, że jesteście w stanie temu czarnemu scenariuszowi zapobiec. Głęboko w to wierzę. Naszą odpowiedzią jest więcej Europy, a nigdy więcej hipokryzji" - podkreślił polski premier.

21.kongres statutowy EPL potrwa do czwartku. Podczas spotkań w Pałacu Parlamentu w Bukareszcie delegaci wybiorą nowe władze partii oraz przyjmą koncepcję polityczną EPL na kolejne lata. 

Kongres EPL odbywa się przed zaczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem UE w Brukseli, którego głównym tematem będzie zacieśnianie eurolandu, co rodzi obawy, że pogłębia się podział na Europę dwóch prędkości.

Z Bukaresztu Andrzej Gajcy i Julia Potocka (PAP)

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco