2017.09.13

"Jest to kolejny znak, po liberalizacji systemu wizowego, że Unia Europejska chce proeuropejskiej Ukrainy i pomaga jej to osiągnąć”, powiedział Jarosław Wałęsa po ceremonii podpisania rozporządzenia przydzielającego Ukrainie dodatkowe ułatwienia handlowe.

"Grupa EPL zawsze wspierała wysiłki Ukrainy, teraz nadszedł czas, aby to udowodnić w konkretny sposób. Poprzez przyznanie nowych koncesji chcemy wesprzeć przeprowadzanie obecnych reform, wzmocnić małe i średnie przedsiębiorstwa i zapewnić niezbędny impuls dla zwiększenia przepływów handlowych. Mam nadzieję, że będzie to zarówno ekonomicznie, jak i politycznie korzystne dla obywateli Ukrainy" - powiedział poseł Wałęsa, sprawozdawca tego dokumentu, który w Komisji Handlu Międzynarodowego odpowiada za politykę handlową Unii Europejskiej i Ukrainy.

Koncesje mają na celu wsparcie gospodarki ukraińskiej, a jednocześnie zagwarantowanie, że zapisy nie będą miały negatywnego wpływu na producentów i rolników z UE. Obejmują one wprowadzenie zerowej stawki taryfowej na import ograniczonej ilości 8 produktów rolnych (kukurydza, pszenica, jęczmień, jęczmień granulowany, owies, miód naturalny, pomidory przetworzone, sok winogronowy). Ponadto, zawiera ona częściowe lub całkowite zniesienie należności celnych przywozowych w odniesieniu do 22 produktów przemysłowych (nawozy, obuwie, niektóre metale i sprzęt elektroniczny).

"Cieszę się, że udało nam się osiągnąć porozumienie w tak krótkim czasie, ponieważ Ukraina liczy na nasze wsparcie” - dodał poseł Jarosław Wałęsa.

Poseł wyjaśnił, że w ramach negocjacji z Radą, zmniejszono bezcłowe kontyngenty niektórych towarów rolnych a z listy produktów przemysłowych usunięto mocznik, używany do produkowania niektórych nawozów.

Ponadto rozporządzenie przewiduje możliwość uruchomienia klauzuli ochronnej w przypadku, gdyby importowane z Ukrainy produkty okazały się zagrożeniem dla unijnych producentów, wzmocniono zapisy dotyczące walki z korupcją, ustanowiono ścisłą kontrolę produktów importowanych z obszarów niekontrolowanych przez rząd ukraiński oraz zagwarantowano ochronę interesów małych i średnich przedsiębiorstw. 

Jest to ostatni krok przed wejściem w życie rozporządzenia, które zaplanowane jest na 1 października 2017.  Dodatkowe kontyngenty dla pszenicy, kukurydzy i jęczmienia (Annex II) wejdą w życie od 1 stycznia 2018.

© Jarosław Wałęsa 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Nabucco